Chcete dávky? Musíte řádně dodržovat protiepidemická opatření, navrhuje Jurečka
SOCIÁLNÍ DÁVKY
Kdo bude chtít dávku, musí splňovat nově definované standardy bydlení. A mezi nimi také dbát na to, aby dodržoval „nařízená protiepidemická opatření“. Navrhuje to ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v návrhu nové „superdávky“, který se nevyhýbá kontroverzím. Bod, který dává vzpomenout na řadu diskutabilních represivních nápadů v době pandemie covidu, vychází podle resortu ze zkušeností sociálních pracovníků.
Návrh nové sjednocené dávky přichází se zcela novým systémem posuzování nároků a podmínek pro čerpání státní podpory. Mezi nimi tak zákon nově definuje i to, co lze považovat za „byt“ a určité základní standardy bydlení v něm. Myšlenkou je nepodporovat ze státních peněz praxi, kdy jsou nejchudší obyvatelé zneužíváni k žití ve zcela nevyhovujících podmínkách.
„U bytů se budou nově posuzovat jednoduché standardy kvality bydlení (např. funkční okna, dveře, toaleta), což bude převážně posuzovat zaměstnanec Úřadu práce. Pouze v případě podezření, že byt nesplňuje základní technické nebo hygienické standardy, bude o posouzení požádán stavební úřad nebo krajská hygienická stanice. Hodnocení standardů kvality bydlení u bytů se bude provádět jen v případech podezření, že byt standardy nesplňuje, ne u každého bytu. Současně je dán dostatečný časový prostor k odstranění závad, než by došlo k odejmutí dávkové podpory ve složce bydlení,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu.
Mezi parametry „standardu kvality“ však nejsou jen funkční okna či dveře. Objevuje se zde i bod o tom, že „v bytě jsou řádně prováděna nařízená protiepidemická opatření“. Nad tím se podivil v připomínkovém řízení Nejvyšší soud. „Tento požadavek je do daného ustanovení vložen zcela nesystematicky, když ostatní standardy uvedené pod jinými písmeny se týkají skutečného fyzického stavu bytu, kdežto tento ,standard‘ již předpokládá nějakou činnost obyvatelů bytu. Není možno souhlasit s takovýmto podmiňováním nároku na danou dávku,“ vymezili se konkrétně zástupci soudu s tím, že i samotná podmínka vyhovujícího bydlení se především dotkne těch, kteří takovou pomoc skutečně potřebují.
Ministerstvo práce ale trvá na tom, že má návrh své opodstatnění. „Zmíněné standardy byly navrženy na základě podnětů z praxe, zejména od sociálních pracovníků, Úřadu práce ČR apod. Jedná se především o situaci, kdy se mohou v bytě vyskytovat např. štěnice a celá tato událost se hlásí krajské hygienické stanici. Ta následně nařídí neprodlenou mimořádnou dezinsekci. Nejedná se tedy o žádný nelogický standard, i když nesouvisí přímo s ,fyzickým‘ stavem bytu, ale jde o situaci, která může znamenat až epidemickou hrozbu, pokud nebude odpovídajícím způsobem řešena,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí ministerstva práce Jakub Augusta.
Proto je podle něj důvod k tomu v předloze tento standard ponechat. „A při jeho nesplnění – třeba právě v případě nesplnění protiepidemického opatření – mít možnost takové nevyhovující bydlení finančně státem nepodporovat,“ dodal Jakub Augusta s tím, že se resort bude všemi připomínkami zabývat a je tak možné, že výsledkem bude i nějaký kompromis.
Sjednocenou „superdávku“ upravuje návrh nového zákon o státní sociální pomoci, který v úterý prošel připomínkovým řízením. Výsledná částka se má skládat ze čtyř částí – z peněz na živobytí, bydlení, děti a z bonusu za práci či její hledání. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Systém má projít výraznou revizí i z hlediska řady dalších pravidel. Otázky stále panují nad tím, kolik by změna měla stát, rozpětí zůstává totiž od zlevnění nákladů o miliardu až po zdražení o osm miliard.
Návrh čelí v meziresortním připomínkovém řízení kritice z řadě míst, obsahuje také opět značně kontroverzní paragraf, který má umožnit u žadatelů o dávku prolomit bankovní tajemství a získat údaje o detailech transakcí žadatelů či jejich blízkých osob. Týkat by se přitom nová dávka mohla až téměř milionu lidí.
Výše nové dávky by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku o korunu pomoc od státu ztrácí. Podpora by se měla lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, dvě auta či úspory nejvýš 200 000 až 400 000 korun podle počtu svých členů.