Evropský „cenzorský“ úřad? Pokud bude von der Leyenová znovu šéfkou EK, chce zřídit „Evropský demokratický štít“
DEZINFORMACE
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová učinila ze zahraničního vměšování klíčový problém své osobní kampaně, když před volbami do EP usiluje o to, aby získala dopředu podporu evropských lídrů pro své druhé funkční období, o které usiluje, upozorňuje server Politico. Své plány představila tento týden na konferenci v Kodani, kdy uvedla, že když se znovu stane předsedkyní EK, bude usilovat o vytvoření "Evropského demokratického štítu", který by chránil obyvatele EU před zlovolným zahraničním vměšováním a dezinformacemi.
Von der Leyenová uvedla, že je „znepokojena“ nárůstem dezinformací a zahraničního vměšování v Evropě, a varovala, že jsou podle ní napadeny „základní principy naší demokracie“. „Chceme silnou Evropu, která bojuje za naše hodnoty a naši demokracii? Nebo na druhé straně necháme naše demokracie, aby byly uneseny autoritáři a jejich loutkami?" tázala se von der Leyenová ve svém projevu na konferenci o demokracii v Kodani. Slíbila, že v případě znovuzvolení bude usilovat o zřízení „Evropského demokratického štítu“, který bude bojovat proti zahraničnímu vměšování.
The European Democracy Shield will focus on detection – as nothing is more powerful as unveiling information manipulation.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen_epp) May 14, 2024
It will focus on treatment and response, with a stronger approach to deepfakes.
And on resilience and societal immunity as technology evolves. pic.twitter.com/YNja8GjeXX
Tento "štít" by měl za úkol odhalovat a odstraňovat online údajné dezinformace, na základě už schválené evropské legislativy, a jak píše evropský server Euronews „naočkovat“ evropský blok proti zhoubnému vlivu tím, že by Evropanům umožnil rozpoznat hrozby. Šéfka komise dále svůj záměr příliš nekonkretizovala, ale z jejích slov by mohlo vyplývat, že by mohlo jít o další evropskou agenturu.
Evropský štít by měl být koncipován tak, aby vyplnil nápadnou mezeru ve schopnostech EU řešit nové formy hybridní války, včetně dezinformačních kampaní a deepfakes.
Zatímco Francie a Švédsko mají národní agentury pověřené monitorováním a ochranou před cizím vměšováním, EU je považována za hluboce nepřipravenou na boj proti dezinformačním kampaním, jejichž cílem je podporovat rozpory a podněcovat protievropské nálady, píše Euronews.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se čím dál častěji dostává pod palbu kritiky. Psali jsme o tom zde. Von der Leyenová je nyní vyšetřována evropskými orgány kvůli nejasnému nákupu drahých vakcín Pfizer proti covidu.