Radnice ustoupila a „krokodýl“ z Týnské uličky zmizel
PRUHY V TÝNSKÉ ULIČCE
Radnice Prahy 1 po namalování nesmyslného dopravního značení v historickém centru města otočila a po veřejném tlaku nechala dvojici bílých klikatých čar v Týnské uličce odstranit. Radnice Prahy 1 se tak rozhodla poté, co se na sociálních sítích objevila silná kritika křiklavých a nevzhledných pruhů na původně středověké dlažbě. Informovali jsme o tom zde. O odstranění kontroverzního značení, informoval náměstek primátora pro dopravu a bývalý primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Nedávno zvolený náměstek Hřib se na sociálních sítích pochlubil, že obratem po zjevení týnského krokodýla kontaktoval radního pro dopravu na Praze 1 Vojtěcha Ryvolu, který mu slíbil rychlou nápravu. Instalace křiklavého značení vyvolala pobouření a diskusi na sociálních sítích. Část veřejnosti argumentovala tím, že značka se hodí spíše na sjezd na dálnici než na místo na dohled od jedné z nejvýznamnějších církevních památek v ČR.
Týnský krokodýl už z dlažby zmizel, zbytek barvy bude dočištěn! Jsem rád, že se to tak rychle povedlo napravit. 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) February 25, 2023
Do památkově chráněného centra takové značení nepatří. Věřím, že na tom už se do budoucna shodneme. 🤝 pic.twitter.com/4loHRwbHU5
Značení V12e, tedy dvojice bílých klikatých čar, se nacházely v jednosměrce směrem na křižovatku ulic Dlouhá a Dušní. Odbor péče o veřejný prostor (OPVP) na úřadu městské části Prahy 1 argumentoval tím, že se lidé v blízkém domě necítili u výjezdu z uličky bezpečně.
„Pokud jde o estetické hodnocení, chápeme, že vyznačení vodorovné dopravní značky ‚V12e – Bílá klikatá čára‘ do obytné zóny v Pražské památkové rezervaci může působit nesrozumitelně. Nic ale není samoúčelné. Jde o atypický případ vyplývající z místních dopravních souvislostí,“ uvedl Ludvík Czital pro deník Echo24. Podle Czitala se k instalaci dopravního značení nemají právo vyjadřovat památkáři, protože bezpečnost silničního provozu není jejich odbornost.