Armáda mění priority. Místo tří větších dronů bude mít přes dvě stě malých
NÁKUP ARMÁDY
Armáda ČR navrhla, že po přihlédnutí k potřebám taktických jednotek zakoupí 200 menších dronů namísto tří větších, jak plánovala původně. Podle ředitele sekce zpravodajského zabezpečení AČR MO brigádního generála Romana Hyťhy intenzita a charakter bojů na Ukrajině mimo jiné ukázaly, jakým směrem se vyvíjejí poznatky ze současného bojiště. Vojáci je budou využívat pro sledování a průzkum.
„Nezanedbatelnou výhodou menších dronů z pohledu armády je, že s nimi už má rozsáhlé operační zkušenosti, a to u mnoha jednotek,“ uvedla armáda v tiskové zprávě. Armáda už využívá a ovládá takzvané rotní komplety ISR, které obsahují i bezpilotní prostředek Wasp
AE, u vybraných útvarů jsou pak navíc zařazeny kvadrokoptéry Vážka A, prostředky Raven a Puma; 53. pluk průzkumu a elektronického boje pak jako jediný disponuje prostředky Scan Eagle. Armáda chce nakoupit více dronů těchto typů, ale i několik nových bezpilotních systémů.
Velkou výhodou malých dronů je jejich okamžité nasazení bojujícími jednotkami. U větších strojů si vojáci musí často vyžádat jejich použití u svých nadřízených.
„Základní výhodou dronů kategorie mikro a mini je, že poskytují veliteli situační přehled na bojišti v čase, kdy on to zrovna potřebuje. Jejich použití pro velitele tak není o moc těžší, než když si vyndá dalekohled z batohu,“ uvedl podplukovník Petr Čeklovský ze sekce zpravodajského zabezpečení AČR MO.
Nové drony mají putovat k 4. brigádě rychlého nasazení, 7. mechanizované brigádě a 43. výsadkovému pluku. Ve výsledku vyjde 200 malých dronů na méně peněz než 3 drony střední velikosti, které armáda plánovala koupit původně. Nynější zakázka, během které ministerstvo obrany vyjednávalo o pořízení bojových dronů Heron 1 z Izraele za asi 2,7 miliardy korun, byla zrušena.
„Je třeba mít ale na paměti, že drony kategorie mikro a mini nemohou nikdy nahradit střední taktické drony a naopak. Jsou to jiné prostředky,“ podotkl Hyťha.