Babiš popřel konsenzus na důchodové reformě. Dohodu s ANO slyšelo 15 lidí, říká Hrad
JEDNÁNÍ O DŮCHODECH
Hnutí ANO je zásadně proti zvyšování věku odchodu do důchodu. Řekl to bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Zástupci opozice opakovaně vyvrací tvrzení prezidenta Petra Pavla z minulého týdne, že se vládní koalici a opozici podařilo najít shodu. Hrad nyní na kritiku hnutí ANO reaguje s tím, že výsledek jednání s opozicí slyšelo 15 lidí, za svým tvrzením si podle svých slov stojí.
Prezident Pavel minulý týden uvedl, že vláda našla s opozicí shodu ve zvyšování věku odchodu do důchodu. To nicméně nyní dementovali představitelé největšího opozičního subjektu. Naposledy expremiér Andrej Babiš. „Premiér Petr Fiala sliboval, že nebude prodlužovat věk odchodu do důchodu. A teď přichází nejhorší ministr práce a sociálních věcí, který je proti důchodcům. Okradl je o valorizaci a navrhuje prodloužení věku odchodu do důchodu. My jsme zásadně proti,“ řekl Babiš na videu, které zveřejnil na sociálních sítích po návratu z velikonoční dovolené.
Už dříve pro Echo24 podobně hovořila předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. „Pro nás je zvyšování věku odchodu do důchodu principiálně problém, ten systém je třeba řešit přes příjmovou stranu, proto jsme i přišli s vizí dalšího pilíře. Toho tématu jsme se dotkli v podstatě okrajově, protože jsme neměli aktuální analýzy, které ministr Jurečka slíbil dodat. I tak to ale na tom jednání zaznělo zcela jasně a měla jsem pocit, že si rozumíme,“ řekla v pátek Schillerová.
Stínový premiér Karel Havlíček pro Echo24 řekl, že se domnívá, že prezident Pavel na tiskové konferenci prezentoval spíše své přání a svoji představu o tom, k jakému výsledku by chtěl dospět. „My jsme v průběhu jednání jasně řekli, že s posunem věku odchodu do důchodu máme velký problém a upozornili jsme ministra Jurečku, že nám předkládá stará demografická data. Korektně jsme ho také požádali, ať nám předloží aktualizovanou analýzu, z čeho při svém rozhodování vychází,“ řekl Havlíček.
„Náš názor na zvyšování věku odchodu do důchodu je stále stejný. Doporučujeme hledat budoucí zdroje v podobě motivace ekonomicky aktivních lidí a jít cestou investičního pilíře se státní garancí. Ten může být navázán například na investice spojené s jádrem, dopravní infrastrukturou či bydlením,“ dodal Havlíček.
Všichni to slyšeli, říká Hrad
Hrad nyní na tato slova reagoval s tím, že považuje za zásadní sdělit, že u stolu spolu se Schillerovou a Havlíčkem bylo celkem 15 lidí, kteří obsah jednání slyšeli. „A všechno, co následně padlo na tiskové konferenci, bylo s účastníky na jednání dohodnuto a odsouhlaseno. Tuto tiskovou konferenci si může přehrát každý,“ uvedla kancelář prezidenta na svém webu. Prezident za svými výroky stojí a „těší se na pokračování debaty o reformě důchodů naplánované na 22. dubna. Hledání konsensu a možného řešení u tak důležitého problému za to stojí“.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vnímá potřebu dalšího jednání. „Stále platí, že v otázce důchodové reformy mám zájem o dohodu s opozicí. Zachování průběžného systému je zárukou spravedlivých důchodů pro další generace. Bez reformy to ale nepůjde. Věřím, že v takto zásadní věci zvítězí racionalita nad politikařením,“ vzkázal pro Echo24 Jurečka.
Jurečka by měl na příštím setkání předložit i svoji představu harmonogramu legislativního procesu. Pavel počítá s tím, že jednání bude na stejném půdorysu jako ve čtvrtek. K případnému pozvání zástupců druhého opozičního hnutí SPD prezident uvedl, že nikoho nediskvalifikuje, záleží ale na tom, s jakou aktivitou a iniciativou k věci SPD přistoupí.
Vládní koalice počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, s nižším výpočtem nových penzí, se zavedením minimálního důchodu ve výši 20 procent průměrné mzdy či s dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí. Opozice část záměrů i podobu opatření dříve kritizovala a odmítala, a to hlavně zvyšování věku či nižší nové penze.