Ruská jaderná zbraň ve vesmíru? USA obviňují Moskvu z vývoje „ničitele satelitů“
RUSKÁ VESMÍRNÁ ZBRAŇ
Americký Kongres, Senát a další vládní činitelé USA včetně administrativy Joea Bidena komentovali v uplynulém týdnu informace o blíže nespecifikované ruské vesmírné zbraně. Ruská federace měla dosáhnout „výrazného pokroku“ v oblasti vývoje jaderné orbitální zbraně, tvrdí americké tajné služby. Moskva ale obvinění z toho, že by na oběžnou dráhu vyslala nukleární zbraň odmítla a obvinila z toho USA, píše agentura Reuters. Podle informací zpravodajců se orbitální zbraň zatím nachází ve fázi vývoje a ještě nebyla uvedena do provozu.
Washington zažil kvůli informacím o ruské jaderné zbrani mimořádné svolání Kongresu. Podle představitelů Kongresu, Senátu a Bílého domu mělo Rusko výrazně postoupit ve vývoji vesmírné jaderné zbraně, která by mohla ohrozit rozsáhlou síť amerických satelitů a družic.
Shodou okolností ve čtvrtek vypravila NASA hned šest nových průzkumných satelitů na oběžnou dráhu. „Ministerstvo obrany USA oznámilo vypuštění šesti satelitů, které budou schopny sledovat hypersonické a balistické střely,“ uvádí agentura Nexta s odkazem na oficiální prohlášení Pentagonu.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) February 14, 2024
ABC reports that the new “serious national security threat” reported today by House Intelligence Committee Chair Mike Turner is a nuclear weapon in space.
ABC’s sources say Russia wants to put a nuke in space as a weapon to be used against satellites pic.twitter.com/NumkxGNpQU
Reuters zbraň popisuje jako „ničitele satelitů“, který by mohl zlikvidovat civilní i vojenskou komunikaci, přerušit možnost pozorovat a sledovat dění z vesmíru a narušit kontrolní, vojenské a velitelské operace Spojených států a spojenců. Zbraň, která ničí satelity a družice, může způsobit rozsáhlý výpadek mobilního a internetového signálu, přeruší bankovní operace a letištní komunikaci mezi piloty a dispečery. Kromě toho může dojít i k výpadku elektrického proudu a zamezí se sběru zpravodajských informací.
Zatím blíže nespecifikované zpravodajské informace vyvolávají vážné otázky, zda Rusko připravuje opustit Smlouvu o kosmickém prostoru z roku 1967, jenž zakazuje jakoukoliv orbitální jadernou zbraň. Informace od amerických zpravodajců byly částečně zveřejněny během středečního vystoupení republikána z Ohia a šéfa Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby Michaela R. Turnera, který vyzval Bílý dům k tomu, aby odhalil informace a seznámil s nimi veřejnost. Turner „výrazný pokrok“ Rusů označil za „vážnou národní bezpečnostní hrozbu.“ Následně Bílý dům oznámil, že se nejedná o bezprostřední nebezpečí a technologie se zatím nachází ve fázi vývoje.
Provokace a zlovolné výmysly, tvrdí Moskva
Proti tomuto tvrzení se ostře vymezil Kreml s tím, že se jedná o „zlovolný výmysl“ Spojených států. Mluvčí Dmitrij Peskov domněnky o vývoji orbitální zbraně nevyvrátil, ani nepotvrdil. Ale dodal, že tato zpráva je provokací a trikem Bílého domu, aby přiměl americké zákonodárce a Kongres schválit další pomoc Ukrajině v boji proti Ruské federaci. „Nebudu to více komentovat, dokud Bílý dům neodhalí více podrobností,“ prohlásil Peskov.
„Bílý dům se snaží jakýmkoliv podvodem či lstí povzbudit Kongres, aby poslal na Ukrajinu více peněz. Uvidíme jaké další triky Joe Biden použije,“ doplnil mluvčí Kremlu. „Je zřejmé, že se Bílý dům za každou cenu snaží přimět Kongres, aby hlasoval o návrhu zákona o finanční pomoci,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odkazem na balík pomoci v hodnotě 95,3 miliardy dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun), který se v Kongresu snaží prosadit americký prezident Joe Biden. Velkou část prostředků chce Washington poskytnout Ukrajině, která se už bezmála dva roky brání ruské invazi.
Prezident Joe Biden chce o věci jednat s Moskvou. „Mohu potvrdit, že se to týká protisatelitní schopnosti, kterou Rusko vyvíjí,“ řekl Bidenův mluvčí John Kirby s tím, že zjištění jsou znepokojivé, ale zbraň by nemohla být použita k útoku na lidi. Americký ministr zahraničí Antony Blinken zase uvedl, že nejde o „aktivní schopnost“ Ruska. Podle deníku The New York Times už Američané o věci informovali evropské spojence.
Britský deník Daily Mail uvádí, že Rusové zatím nejsou schopni zbraň vypustit do vesmíru a zatím není naléhavou hrozbou pro USA, Ukrajinu nebo americké spojence v Evropě. Jaderná zbraň se na oběžné dráze nenachází, dodali činitelé. Vládní úředníci ale varují předtím, že je to pouze otázka času. Zbraň by měla být vytvořená na bázi technologie atomové bomby a elektromagnetického pulzu, kdy výbuch elektromagnetické energie ochromí a vyřadí satelity či družice v dosahu.
Ruská invaze na Ukrajinu z února 2022 vyvolala největší konfrontaci mezi Západem a Ruskem od kubánské krize v roce 1962, připomíná agentura Reuters. Moskva i Washington varovaly před rizikem konfliktu mezi NATO a Ruskem. Rusko i Spojené státy, zdaleka největší jaderné mocnosti, vyjádřily politování nad postupným rozkladem vzájemných dohod o kontrole zbraní, jejichž cílem bylo zpomalit závody ve zbrojení za studené války a snížit riziko jaderné války.