Pustí TOP 09 Kalouska z důchodu do Evropy? Nedává to smysl, napsala Pekarová
DĚNÍ V TOP 09
Vládní TOP 09 si ve čtvrtek pokusí zvolit své kandidáty do nadcházejících evropských voleb, kde se má strana objevit v rámci společné kandidátky koalice Spolu. Tématem číslo jedna by měl být případný politický návrat Miroslava Kalouska. Exministr financí totiž chce po letech zpět a i přes nevoli vedení TOP 09 avizoval, že by se rád znovu zapojil do dění.
Takzvaný výkonný výbor se k nominacím sejde odpoledne v 15:30 a podle mluvčí Markéty Volfové se konkrétní výsledek očekává večer. „Těžko říci, jestli to budou dvě, nebo tři hodiny. Myslím si, že asi takto,“ uvedla pro redakci.
V rámci výboru se sejdou stranické špičky i zástupci TOP 09 z regionů. Nebudou chybět předsedkyně Markéta Pekarová Adamová nebo první místopředseda a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Pak také další členové vedení Tomáš Czernin, Martina Ochodnická a Matěj Ondřej Havel. Dále šéf poslaneckého klubu Jan Jakob, senátor Herbert Pavera, poslanec Ondřej Kolář, případně stávající europoslanci Luděk Niedermayer a Jiří Pospíšil.
Jestli Kalousek skutečně na kandidátku pronikne, není jisté. „Osobně to nijak neprožívám (...) Z mé strany je to velmi jednoduché. Já jsem nechtěl zklamat ty organizace, které mě nominovaly. Chtěl jsem říci, že jim děkuji. Že o ně nestojím, to jsem říkat nechtěl. Ovšem jestli budu kandidovat, o tom rozhoduje republikový výbor strany,“ řekl deníku Echo24 s tím, že prostě přijal krajské nominace a dále uvidí.
Nominovala ho mimo jiné i pražská organizace vedená europoslancem Pospíšilem. „Já určitě Miroslava Kalouska podporuji, to je primární volba. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že by tam měl být. Je to v zájmu celé koalice Spolu,“ řekl Pospíšil.
Jenže Kalousek je do značné míry kontroverzní postavou. Dlouhodobě působí jako kritik vládní koalice v ekonomických otázkách a mnozí jsou proti jeho kandidatuře, rezervovaně se k ní staví i předsedkyně Pekarová Adamová, která jako jedničku TOP 09 preferuje Luďka Niedermayera.
„V minulých volbách do Evropského parlamentu měl Luděk Niedermayer nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů z celé republiky, více než 67 tisíc. V parlamentu navíc odvádí skvělou reálnou práci, jeho účast na zasedáních je vysoká, bez potíží se domluví bez překladu. To jsou kvality, které by rozhodně měli mít i ostatní naši kandidáti. Podle mě se má jednat o perspektivní osobnosti, které budou mít ambici se v EP etablovat i vzhledem ke kandidatuře za další období. Nevnímám Evropský parlament jako politický důchod,“ napsala nedávno Echu Pekarová Adamová.
„Nemohu proto mluvit za celý výkonný výbor, ale mnohým nedává smysl kandidatura někoho, kdo sám rezignoval na funkci poslance, aby mohlo dojít ke spojení stran do koalice SPOLU, z funkce předsedy strany odstoupil po velmi neúspěšných volbách v roce 2017 a evropským tématům se nikdy moc nevěnoval,“ dodala šéfka TOP 09 ve vyjádření pro redakci.
Alespoň lehce rozladění jsou z Kalouska zřejmě také u občanských demokratů. Podle lídra koalice Spolu pro evropské volby a europoslance ODS Alexandra Vondry by se Kalousek dle dohody stran na kandidátce objevit neměl. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil i pro Echo24. „Je dohoda, že od určité hranice nebudou žádní skokani, a Kalousek by byl určitě skokanem,“ řekl Vondra.
Jak nakonec čtvrteční výbor dopadne, není jasné. Mnozí členové chtěli věc nechat až na samotné jednání. „Nezlobte se, ale já to vůbec nebudu před jednáním výkonného výboru komentovat. Díky za pochopení,“ uvedl například poslanec Kolář.
Interní průzkum
Ve straně, kterou Kalousek před lety zakládal společně s Karlem Schwarzenbergem, vznikl nedávno podle několika zdrojů deníku Echo24 průzkum šancí jednotlivých osobností. Pracovala na něm agentura Ipsos a podle jejích sociologů si Kalousek vede o dost lépe, než by se čekalo.
Konkrétně by byl přijatelný pro 24 procent dotázaných, zatímco zamýšlený lídr TOP 09 pro evropské volby Niederemayer získal v šetření jen 13 procent. Další z bývalých předsedů strany a nynější europoslanec Pospíšil by Niederemayera také o pár procent přeskočil. Podle informací redakce je na tom Kalousek lépe i než jednička kandidátky Vondra, který by bral o dvě procenta méně.
Bez skokanů
Pokud by skutečně Kalousek kandidoval, musel by se podle domluvy stran Spolu vejít do desátého místa kandidátky. ODS, TOP 09 i lidovci chtějí zabránit přehnanému kroužkování a skákání kandidátů ze zadních míst, proto se všichni volitelní mají objevit v první desítce.
Tam už ale vzniká tlak. Po Vondrovi by totiž na druhém místě měla být Veronika Vrecionová z ODS. Na třetím místě má být europoslanec Niedermayer a na čtvrtém europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Od pátého místa dále mají jednotlivé pozice vždy připadnout jednotlivým stranám v pořadí ODS – TOP 09 – lidovci. Podle všeho probíhalo intenzivní vyjednávání nejen o čele kandidátky, ale také o nižších pozicích, které se už do Evropského parlamentu dostat nemusí. Strany Spolu mají nyní celkem osm europoslanců, tudíž okolo tohoto místa vzniká riziko neúspěchu. TOP 09 tak připadá zřejmě šesté a deváté místo, kde by se museli Kalousek, nebo Pospíšil, případně jiní, objevit.
Vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 na konci října oznámily, že budou stejně jako v posledních sněmovních volbách kandidovat společně v koalici Spolu také příští rok do Evropského parlamentu. Premiér tehdy novinářům řekl, že celá kandidátka se bude teprve skládat. Strany již ale určily hlavního lídra, kterým bude nynější europoslanec ODS Alexandr Vondra.
Kalousek byl původně poslancem za lidovce, které také v letech 2003 až 2006 vedl. Později byl jedním z iniciátorů vzniku nové strany TOP 09, ve které byl po jejím založení v roce 2009 místopředsedou a v letech 2015 až 2017 předsedou. Dvakrát byl také ministrem financí, a to ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS). Nyní dvaašedesátiletý Kalousek se v lednu 2021 rozhodl složit poslanecký mandát a odejít z aktivní politiky.