Noví miliardáři v českém fotbalu. Debata nejen o začínajícím mistrovství Evropy

ECHO SALON O FOTBALE

Noví miliardáři v českém fotbalu. Debata nejen o začínajícím mistrovství Evropy
Fotbaloví fanoušci jsou po sto letech poněkud jiní než v dobách pánů Habáska a Načeradce. Derby Sparta versus Slavia 11. května 2024. Foto: Profimedia
3
EchoSalon
  • Jakub Peřina
Sdílet:

Národní hokejová vášeň už přece jen trochu vyprchala a to znamená jediné. Ano, budeme se moudře bavit o fotbale. Za chvíli pravděpodobně budou opět plná náměstí, až slavně remizujeme s Tureckem. Řeč nebude jen o blížícím se mistrovství Evropy, pohovoříme obecně o vzrůstající úrovni tuzemské ligy, aspoň co do mohutných ekonomických injekcí od nových sponzorů a majitelů, o národním stadionu, o něco méně vábném stadionu ve vršovickém Ďolíčku, o tom, jak se samotná hra za poslední dekády proměnila (k horšímu?), a dojde i na věčnou otázku, jestli je fotbal opravdu sport pro simulující metrosexuály. Debatovat do Echa přišli bývalí profesionální fotbalisti Petr Nerad a Roman Polom a sociolog sportu Matouš Veselský.

Celá audio a video verze podcastu zde.

Pánové, těšíte se na Euro? A myslíte si, že se ho nemůže dočkat ani český divák po tom, co zažil to velkolepé hokejové vítězství, nebo vlastně nic moc nečeká?

Polom: Já se na Euro těším moc, pro mě to je vždycky velká událost a myslím si, že i co se týče kvality, tak je srovnatelné s mistrovstvím světa, protože evropský fotbal je ve světě špička. V Německu jsou krásné stadiony, krásná fotbalová kultura, čeští fanoušci to mají kousek, máme se na co těšit. Nejsem až takový hokejový fanoušek, takže se těším, až fotbal převezme žezlo.

Veselský: Tak to já jsem velký hokejový fanoušek, byť tedy jako sociolog sportu, ale jednoznačně to Euro je vlastně druhý nejsledovanější turnaj po mistrovství světa ve fotbale a budou toho plná média, a pokud bude nějaký úspěch české reprezentace, tak se tomu nevyhneme ani v ulicích, rozhodně to bude velká věc. Kdybychom se pak podívali na ligové soutěže a na hokejového a fotbalového fanouška, tak přece jenom ty kultury jsou v něčem odlišné. Fandí se trošičku jinak, to asi sami víte, že na fotbale to často bývá divočejší, máte tam spoustu skvělých fanoušků, ale zároveň řadu lidí, kteří chodí na fotbal ne kvůli sportu, ale vyhledávají konfliktní situace. Fenomén hooligans je všem dobře znám. Nemyslím si, že by to bylo tím, že by hokejoví fanoušci byli nějak lepší nebo horší, to v žádném případě. Ale ta kultura fandovství je tam prostě jiná. A co se týče toho nároďáku, myslím, že tam to bude stejné. Kdo neskáče, není Čech.

Debatovat do Echa na téma fotbal přišli: Petr Nerad, bývalý záložník Bohemians a současný člen podcastu Fotbal fokus, Roman Polom, odchovanec Sparty, který aktuálně pro fotbalisty pořádá kurzy finanční gramotnosti, a Matouš Veselský, sociolog sportu.
Debatovat do Echa na téma fotbal přišli: Petr Nerad, bývalý záložník Bohemians a současný člen podcastu Fotbal fokus, Roman Polom, odchovanec Sparty, který aktuálně pro fotbalisty pořádá kurzy finanční gramotnosti, a Matouš Veselský, sociolog sportu. Foto: Echo24

Zkrácená verze verze na YouTube zde.

Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde. 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články