Szijjártó: „Včera jsem v Bruselu čelil úžasné hysterii“. Pět zemí nesouhlasilo s Borrellovou odplatou, píše Welt
BOJKOT MAĎARSKA
Odcházející šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí oznámil, že srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Reagoval tak na maďarský mírový postoj k válce na Ukrajině. Psali jsme o tom zde. Jednání ministrů zahraničí EU bylo interpretováno tak, že všichni kromě Slovenska se do Maďarska tvrdě pustili. Německý deník Die Welt ale dnes tvrdí, že Borrellova odplata nemá takovou podporu, pět zemí Lucembursko, Španělsko, Německo, Francie a Nizozemsko s ním nesouhlasí a avizují, že do Budapešti by jely. Přesun jednání do Bruselu tak není vůbec jasný. Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó dnes popsal pondělní jednání řady "frustrovaných" evropských ministrů jako "hysterická" a dodal, že na konání schůzky v Budapešti nelpí a klidně pojede do Bruselu, i když tak ostatní přijdou o tradiční maďarskou pohostinnost.
"Včera (v pondělí) jsem v Bruselu čelil úžasné hysterii. Evropští prováleční politici v čele s vysokým představitelem Josepem Borrellem, který je jedním z nejvíce proválečných evropských politiků, si jasně vybili veškerou svou frustraci, která vznikla v důsledku toho, že neunesli fakt, že maďarský premiér uskutečnil v posledních týdnech mírovou misi," popsal jednání Szijjártó v maďarské televizi ATV. "Asi těžko nesou fakt, že oni sami už nejsou v pozici, aby mohli mluvit se všemi důležitými hráči z hlediska světové politiky a světové bezpečnosti. Zřejmě je frustruje i to, že nyní je všem Evropanům jasné, že strategie posledních dvou a půl let (vůči válce na Ukrajině) byla zcela chybná. Zjevně se bojí, že za to jednou budou muset převzít zodpovědnost, a tak jsem se ocitl tváří v tvář tsunami hysterických výbuchů," dodal maďarský ministr.
Podle něj 3-3,5 hodiny poslouchal jejich stížnosti a dal ministrům jasně najevo, kde se bude neformální jednání ministrů zahraničí konat. Maďarskému ministrovi však nevadí, když se sejdou v Bruselu, nevidí to jako důležité. "Tak tam pojedu a zúčastním se tam, pokud se sejdou v Budapešti, pak se zúčastním tady, a oni tu budou hosty podle obvyklé legendární maďarské pohostinnosti".
Podle informací deníku Die Welt ale Borrell schytal od některých ministrů ostrou kritiku za svůj nekoordinovaný krok ke zrušení schůzky v Budapešti a jejího přesunu do Bruselu. "Španělsko nepodporuje bojkoty v Evropské unii," řekl jeho ministr zahraničí José Manuel Albares. Lucemburský ministr zahraničí Xavier Bettel označil myšlenku bojkotu za "nesmysl". A zdůraznil, že raději odjede do Budapešti a svůj názor řekne Maďarům do očí. Nesouhlas s Borrellovým návrhem vyjádřily také Německo, Francie a Nizozemsko. Podle deníku nelze vyloučit, že Borrellovův bojkot nakonec selže.