„Neničme životy nevinných lidí.“ Pellegrini se vložil do aféry gólmana Hudáčka v české lize
KAUZA JÚLIUS HUDÁČEK
Kauza kolem slovenského hokejového brankáře a bývalého hráče kazašského klubu Barys Astana Júlia Hudáčka z ruské KHL, má dramatickou dohru. Slovák byl v kladenském klubu Rytířů pouhé dva dny a ani na minutu se nedostal na led, zatímco dostal tučné odstupné ve výši 15 000 eur. Pouze pár dní po kladenském dramatu ho angažoval tým německého Frankfurtu a brankář zveřejnil prohlášení, kde tvrdí, že byl vždy proti válce na Ukrajině a komentáře z posledních dní hodlá řešit právní cestou. Hudáčkovu dohru v německém klubu ocenil také šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini či majitel a hráč Rytířů Kladno Jaromír Jágr, který se ostře pustil do některých hokejových komentátorů.
Příchod hokejového brankáře, který hrál v Pardubicích, Frölundě, Örebro, ale také v ruské KHL, kde vystřídal dresy Čerepovce, Spartaku Moskva, Dinama Riga a naposledy kazašského Barysu Astana, vyvolal vlnu kritiky. Proti klubu hrajícího majitele Jaromíra Jágra se kvůli Hudáčkově příchodu obrátila i část fanoušků, kteří oznámili, že hodlají bojkotovat zápasy Rytířů.
„Zásadně se vymezujeme proti podepsání hráče Hudáčka a tím tedy i přijetí hodnot, které tento hráč reprezentuje. Pro nás je čest, názorová konzistentnost a smysl pro spravedlnost víc než pár bodů v tabulce a momentální osobní prospěch,“ napsal fanklub Haldaři na Instagramu.
Kladno nakonec oznámilo rozvázání spolupráce s Hudáčkem, který měl nahradit zraněného brankáře Adama Brízgalu. „Toto rozhodnutí jsme učinili po zvážení všech aspektů souvisejících s jeho angažováním. Dospěli jsme k závěru, že pokračování spolupráce není ani v zájmu klubu, ani v zájmu hráče,“ napsalo vedení Kladna na klubovém webu s tím, že stále hledají brankářskou posilu.
Podle informací serveru iDNES kladenský klub zaplatil Hudáčkovi odstupné ve výši 15 tisíc eur (kolem 368 tisíc korun). Slovák pár dní poté oznámil nové angažmá v dresu německého Frankfurtu. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo v Júliovi přilákat zkušeného brankáře, který již mnohokrát prokázal svou třídu na mezinárodní úrovni. Jsme rádi, že se tato příležitost v této pozici naskytla v krátké době a že jsme ji mohli využít,“ prohlásil ředitel frankfurtských Lvů a dočasný trenér Franz David Fritzmeier.
Na velkorysou odměnu upozornil také šéf slovenského hokejového klubu Dukla Trenčín Miloš Radosa. „Hudáček by to odstupné za dva dny pobytu, 15 tisíc eur mohl věnovat dětem z Ukrajiny,“ napsal Radosa na sociální síti X. Hudáčkovo angažmá v Jágrově týmu kritizovaly hvězdy českého hokeje jako je slavný brankář z Nagana Dominik Hašek nebo veterán z NHL Jiří Hrdina.
Můžete někdo tady klukům Smoleňákovi a Hudáčkovi vyřídit,že člověk nemusí řešit politiku aby hrál dobře hokej a pomohl týmu,ale stačí otevřít oči a uvědomit si,že KHL je do všech děr propaganda agrese,která zabíjí tisíce nevinných.Kladno i 68 za mě SMUTNÝhttps://t.co/VzthvSJNwb
— Vavrinec Hradilek (@VHradilek) January 4, 2024
„Rozhodnutí majitele Rytířů Kladno považuji za nevhodné-špatné. Ale opět zopakuji. Je na lidech, které jsme si zvolili do parlamentu či do Senátu, aby nám nastavili pravidla, co se pracovně smí-nesmí, zákonem (případně vyhláškou),“ uvedl Hašek s tím, že interní pravidla by měl nastavit hokejový svaz a Asociace profesionálních klubů. „Stačí otevřít oči a uvědomit si, že KHL je do všech děr propaganda agrese, která zabíjí tisíce nevinných,“ řekl olympionik a vodní slalomář Vavřinec Hradílek.
Zatímco bývalý hokejový útočník za Calgary Flames či Pittsburgh Penguins Jiří Hrdina to označil za špatný start do roku 2024. „Po dnešních zprávách z Kladna bych nechtěl být v kůži Jakuba Voráčka,“ napsal už dříve nejlepší útočník kanadského Calgary Cupu z roku 1987 na sociální síti X. Voráček hraje za americký klub Arizona Coyotes a od roku 2023 je mentorem svého mateřského kladenského klubu.
Za Hudáčka se postavil Jágr i Pellegrini
Nejslavnější představitel kladenských Rytířů se symbolickým číslem 68 se k situaci nevyjádřil přesto, že se s Hrdinou potkal v pensylvánském klubu Pittsburgh Penguins. Zatímco s Haškem ho spojuje působení jak v americké nejvyšší hokejové lize NHL, tak v ruské KHL. Jaromír Jágr ale zareagoval na Hudečkův přestup do Německa příspěvkem na Instagramu, kde kritizoval některé hokejové novináře, citoval Fritzmeierovo vyjádření a přidal emotikon z ruského kresleného seriálu Jen počkej, zajíci! Příspěvek se satirickým komentářem „A co teď?“ ale velmi rychle po zveřejnění zase smazal.
Zastání našel brankář také u předsedy slovenského parlamentu a kandidáta na slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. „Rozhodl se odejít z ruské ligy, ale ve snaze dohodnout se na působení v české lize byl vystavený bezprecedentním útokům a obviňování z podpory ruské agrese. Prosím, neničme životy nevinných lidí, kteří nemají nic společné s tímto válečným konfliktem,“ prohlásil Pellegrini. „Júlie, vám vzkazuji, že budu vždy stát na straně nevinných lidí a vždy budu chránit naši zemi. Prosím, abyste všem těm lidem, kteří vás nesmyslně a pokrytecky obviňují, prominul,“ řekl ve videu na sociálních sítích.
Pellegrini také upozornil na ruské hokejisty, kteří hrají v nejprestižnější světové lize NHL. „Žijeme v pokrytecké době, když v NHL může hrát Rus, ale v KHL nemůže hrát Slovák. A pokud hraje, tak skončil,“ kritizuje Pellegrini s tím, že je to neupřímné a pokrytecké. „Nikoho nenapadne, že by Spojené státy podporovaly ruskou agresi, ale letos hraje v NHL přes padesát Rusů.“
„Nenávistná mediální kampaň. Budu se bránit legální cestou,“ říká Hudáček
Hudáček po několika dnech zveřejnil otevřený dopis, kde reaguje na „negativní mediální kampaň“ proti jeho osobě. „V první řadě chci jasně a důrazně konstatovat, že jsem a vždy jsem byl naprosto proti válce na Ukrajině. Také chci absolutně zdůraznit, že jsem nikdy slovně ani v žádném gestu ani v ničem jiném nevyjádřil podporu ruskému režimu,“ napsal hokejista na svém facebookovém profilu.
Dále uvedl, že se stal obětí nenávistné kampaně. „Lidé jako pan Koreis nebo Radosa zvracejí svou frustraci na mou osobu a pod dohledem falešné morálky ničí životy a kariéry normálním hokejistům,“ pokračuje brankář. „Útoky na mě přerostly z hokejového prostředí na celou společnost a staly se vzorným případem jak je možné člověku zničit kariéru a třeba ukončit pracovní smlouvu i když ji nijak neporušil,“ uvedl a poukázal na to, že doba, kdy byli lidé vyhazováni za jejich „domnělé názory, není tak vzdálená.“
Slovák upozornil na to, že v Ruské federaci zná mnoho lidí z řad lékařů, učitelů, podnikatelů či právníků, kteří tam pracují i za současné situace. Doplnil, že by ho velmi naštvalo, pokud by např. lékař byl vyhozen jenom kvůli tomu, že se vrátil z Ruska na Slovensko. „Je to jako vyhodit někoho jen kvůli jeho rase, náboženskému přesvědčení nebo sexuální orientaci, což je proti Listině základních práv a svobod.“
Hudáček vlastní situaci označil ještě za absurdnější, jelikož v roce 2022 hrál za kazašský klub Barys Astana. „Kazachstán je nezávislý stát, Astana je hlavním městem. Klub samozřejmě hraje soutěž KHL také proti mnoha ruským klubům. Je to však o kazašském klubu a mém životě v Kazachstánu. Pokud je tohle důvod k veřejnému lynčování, tak hádám, že svět není v pořádku.“
Brankář chtěl původně nad „celou touhle divnou mediální aférou“ mávnout rukou, ale poté, co se jeho malá dcera vrátila domů s pláčem, tak změnil názor. „Jak tímto veřejným oznámením, tak i legálním způsobem. Zlu, pomluvám, lžím a manipulacím se musí zabránit,“ uvedl Hudáček s tím, že odstupné použije na charitativní účely.