Pekarová a spol. znovu nesou manželství pro všechny do sněmovny. Mezi stranami vzniká kompromis

MANŽELSTVÍ PRO VŠECHNY

Pekarová a spol. znovu nesou manželství pro všechny do sněmovny. Mezi stranami vzniká kompromis
TOP 09 návrh podpoří, oznámila strana. Foto: TOP 09
1
Domov
Sdílet:

Návrh zákon o manželství pro všechny vstupuje do další fáze. Ve středu odpoledne ho znovu otevře v takzvaném druhém čtení Poslanecká sněmovna. Zákonodárci se na možnosti zavedení manželství i pro stejnopohlavní páry dlouhodobě neshodnou, zastánci proto spoléhají především na kompromisní řešení, které by garantovalo stejná práva, ale s jiným názvem – partnerství.

Druhé čtení poslanecké novely občanského zákoníku se plánuje na středeční odpoledne. Klíčový ústavně-právní výbor v minulých týdnech nepřijal k předloze žádné stanovisko. Nenašel se v něm dostatečný počet hlasů pro její podporu v původní podobě, ani pro dvojici pozměňovacích návrhů.

Jediný ústupek TOP 09

Jako nejprůchodnější se ukázal ten, který zajistí, že všichni budou mít stejná práva, ale odpůrcům se nebude podsouvat název „manželství“. Ruku pro něj zvedlo nejvíce členů výboru a možnost a největší šanci má zřejmě i na plénu. „Dohodli jsme se, že jsme ochotni jako jediný podpořit návrh, který pro stejnopohlavní páry zavádí název partnerství. (...) Je to jediný ústupek, který jsme ochotni udělat,“ prohlásila předkladatelka návrhu a šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

„Je nesmírně důležité, abychom narovnali práva všech a nedocházelo k dělení lidí na více kategorií,“ dodala s tím, že chce, aby stejnopohlavní páry měli také nárok na společné jmění, společné adopce, výživné, dědictví či sirotčí důchod. Další ústupky si už představit nedokáže.

Podobně to vidí i další koaliční partneři. „Jako Piráti podporujeme manželství pro všechny a já jsem připodepsán pod možným kompromisem v ústavněprávním výboru, který používá název partnerství,“ sdělil pro Echo24 předseda klubu Jakub Michálek.

Že jsou pro, zopakovali také v úterý Starostové ústy předkladatele návrhu Josefa Bernarda. Naopak podpora se nedá příliš čekat u lidovců a ani u ODS. Například předseda vlády Petr Fiala dříve uvedl, že se nikdy nebránil debatě o posunu legislativy, aby stejnopohlavní páry měly víc práv. Podle něj by poslanci v morálních a etických otázkách měli rozhodovat volně podle svého přesvědčení, sám by pro rozšíření institutu manželství ale nehlasoval.

Rozhodující tak bude podpora hnutí ANO, které má v dolní komoře 72 poslanců z 200. Podle šéfky klubu Aleny Schillerové nemá ještě hnutí bod definitivně projednaný, ale je připraveno si poslechnout argumentaci jednotlivých stran. „Jsem přesvědčena o tom, že to do třetího čtení projde. Předpokládám, že pokud některé pozměňovací návrhy získají větší podporu, myslím, že by mohla být i většinová podpora návrhu, který není manželstvím,“ řekla.

„Pro mě je nepřijatelné manželství, mám to spojené s vírou, ale samozřejmě jako právník souhlasím s tím, aby se narovnala některá práva a povinnosti,“ dodala Schillerová.

Průzkumy návrhu spíš fandí

Jeden z návrhů právě předpokládal, že by stejnopohlavní páry nevstupovaly do manželství, ale do partnerství, ovšem se všemi právy a povinnostmi, jako mají manželé. Druhý pozměňovací návrh rovněž pojmenovával svazek dvojice homosexuálů partnerstvím, z práv ale vyřazoval volné osvojení dětí.

Ve druhém čtení na schůzi Poslanecké sněmovny návrh zákona opět uvede navrhovatel, poté vystoupí zpravodaj výboru. Po obecné rozpravě následuje podrobná rozprava, v níž kdokoliv z poslanců může předložit pozměňovací návrhy. Poslanci mohou předložit i návrh na zamítnutí návrhu zákona, o kterém se hlasuje až ve třetím čtení nebo návrh na vrácení návrhu zákona výboru k novému projednání. Pokud není zákon na závěr druhého čtení vrácen výboru k novému projednání, postupuje do třetího čtení.

Průzkumy přitom ukazují, že česká společnost je manželství pro všechny v nějaké podobě nakloněna. Z průzkumu agentury NMS Market Research, který vyšel na podzim roku 2023, vyplývá, že polovina obyvatel Česka souhlasí s úplným narovnáním práv stejnopohlavních svazků. Podle 28 procent by svazky stejnopohlavních párů měly zaručovat stejná práva jako svazky heterosexuálních párů a měly by mít stejný název, tedy manželství, a podle 22 procent by měly zaručovat stejná práva, ale měly by mít jiný název, třeba partnerství.

Že by se jejich život po přijetí zákona o manželství pro všechny zhoršil, si myslí devět procent dospělých v Česku. Čtyři pětiny dotázaných jsou přesvědčeny o tom, že by schválení normy s možností sňatků gayů či leseb jejich život nijak neovlivnilo. Naopak zlepšení očekává 11 procent lidí. Ukázal to zase průzkum agentur Nielson a Publicis Groupe, do něhož se loni v říjnu zapojilo 1021 lidí nad 18 let.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články