Sabotáž nového německého plynovodu. Do potrubí někdo vyvrtal díry
SABOTÁŽ NĚMECKÉHO PLYNOVODU
Německé státní zastupitelství začalo vyšetřovat poškození plynovodu, který měl pomoci se zásobováním Šlesvicka-Holštýnska neruským plynem ze Severního moře. Několika děr v nově budovaném potrubí si všimli pracovníci stavební firmy již v listopadu. Nyní si případ poškození 55 kilometrů dlouhého potrubí, ke kterému došlo v oblasti Wilstermarsch, převzalo spolkové státní zastupitelství. Podle deníku Bild celý případ vyšetřuje jako možnou sabotáž.
Nový plynovod měl zásobovat plynem dováženým do terminálů u Severního moře několik regionů ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, která se nachází na severu Německa. Podle původních odhadů už měl být v provozu ke konci minulého roku. Jestli ohlášené poškození způsobilo zpoždění jeho spuštění, nebo zda projekt nabral zpoždění celkově, není jasné.
Spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe, které si případ převzalo, potvrdilo pouze ústy státní zástupkyně Ines Petersonové, že případ vyšetřuje jako „podezření z protiústavní sabotáže“.
Podle stavební firmy, která poškození oznámila úřadům už v listopadu, se na nejméně třech místech objevily na potrubí v průměru centimetrové díry, které tam byly provrtány.
Someone has damaged pipes for importing liquefied natural gas in Germany
— NEXTA (@nexta_tv) January 5, 2024
New pipes have started to be installed in the north of the country to supply liquefied gas instead of Russian gas, Bild reports.
Unknown saboteurs made three holes 1 centimeter in diameter in the pipes.… pic.twitter.com/hdWppnlicO
Nový plynovod je budován z terminálu pro zkapalněný plyn, který do Německa dováží tankery z USA a jiných zemí. Jedná se o snahu Německa odpoutat se od dovozu ruského plynu, na kterém byla země před invazí Ruska na Ukrajinu závislá. Plynovody jsou považovány za kritickou infrastrukturu.
Německé úřady už více jak rok také vyšetřují sabotáž podmořských plynovodů Nord Stream, které někdo poškodil v září 2022. Dosud není jasné, kdo za útokem stál. Plynovody Nordstream 1 a 2 měly Německo zásobovat ruským plynem napřímo bez nutnosti tranzitu přes východ Evropy.