Začíná nová hra, boj o moc pokračuje
EDITORIAL
Přichází čas reforem. Vláda Petra Fialy nemohla využít první rok svého vládnutí k uskutečnění reforem nutných k ozdravění státního rozpočtu, který je zatížen obřím dluhem v rekordní výši téměř 300 miliard korun a především kdykoli předtím nepředstavitelnou inflací, která se blíží téměř 18 procentům.
Rusko napadlo Ukrajinu, vyvolalo energetickou krizi, která se zásadně na růstu inflace projevila, a pak byly volby, nejdřív komunální spojené se senátními, a hlavně prezidentské, ve kterých panovala obava, že by se na Hrad dostal úhlavní nepřítel vládní koalice Andrej Babiš.
Vláda Petra Fialy volila udržovací strategii a odvracela jen nejhrozivější ekonomické dopady na obyvatelstvo například stanovením stropu pro ceny energií. Svou roli spíš v pasivní domácí politice sehrálo, že Petr Fiala vedl za Českou republiku předsednictví v Evropské unii.
Vláda se chystá sáhnout na důchody. Reálný důchodový věk je nyní 61 let
ZÁSAH DO DŮCHODŮ VYVOLÁVÁ EMOCE
V Bruselu nepochybně získal uznání, i když za českého předsednictví se zvýšily a rozšířily emisní povolenky, které byly v rozporu s domácími předvolebními sliby a programovým prohlášením vlády. Zahraniční politika byla v prvních měsících vládnutí kabinetu Petra Fialy nepochybně nejvhodnější oblastí jeho dosavadního úřadování.
K paradoxům politiky pak patří to, že vláda se dočkala zvolení preferovaného kandidáta Petra Pavla, který ji právě v zahraniční politice díky svým atlantickým vazbám může zastiňovat, zatímco ji čeká těžká a nevděčná dřina na domácím poli. Reforma důchodů, jejichž vyplácení patří k největším mandatorním výdajům státu, je nutná, protože stávající stav je neudržitelný. Zvyšování věku odchodu do důchodu je výbušné téma.
Na jaké daně chce stát sáhnout a kde spořit? Vláda oťukává veřejné mínění
ROZPOČTOVÁ POLITIKA
Stejně tak pro udržení stavu hospodaření státu je nutné zvýšení daní, ale především omezení výdajů státu. Obojí je nevyhnutelné, ale opět v rozporu s předvolebními sliby ODS a koalice SPOLU. Pro Petra Fialu začíná nejtěžší období vlády, kabinet různými kanály testuje hloubku změn, kam může zajít. Chystaných změn je víc než šedesát. Nejvíc se ale mluví o věku odchodu do důchodu, stropu pro důchody, změně sazeb daně z přidané hodnoty a dramatickém zvýšení daně z nemovitostí.
Pro Fialovu ODS je přitom nejcitlivější zvýšení odvodů pro živnostníky, tedy pro OSVČ, kteří jsou přitom dlouhodobě páteří její volební přízně. Tedy lidí, kteří se umějí postarat sami o sebe, stát nijak nezatěžují, ale naopak jsou jeho oporou.
Je naprosto zřejmé, že vláda reformy udělat musí. Kvůli z větší části neovlivnitelným okolnostem přistupuje k reformám v půlce volebního období, což je krajně nevýhodné pro úspěch ve volbách za dva a půl roku. Fialův kabinet nám naznačuje, jak na to chce jít, ale konkrétní čísla-parametry nejsou finální. Vláda to musí udělat tak, aby neztratila přízeň svých voličů, současně musí myslet na to, že v záloze je připravena opozice v pozadí s Andrejem Babišem.
Petr Fiala navíc ztrácí trumf v zahraniční politice. Čert ví, jak se nová hlava státu bude chovat v té domácí, kde minimálně v ekonomické oblasti formuje poradce s vlivným zásahem a ambicemi. Petr Pavel se nijak ideově nebo názorově dosud neprojevoval, ale lidé za ním názory mají a postupně se projeví. Začíná nová hra, boj o moc pokračuje.
Nový hradní dvůr Petra Pavla. Kdo budou prezidentovi klíčoví lidé
KDO PŘIJDE NA HRAD