Tajemná událost inaugurace. Biden předá v pravé poledne Trumpovi jaderný kufřík i s kódy
JADERNÝ KUFŘÍK PRO PREZIDENTA
Tajemnou a vždy velmi očekávanou událostí během prezidentské inaugurace je předávání jaderného kufříku. Podle CNN bude předávka nukleárního kufříku, známého jako „football“, jednou z nejdůležitějších, ale nejméně viditelných událostí během inaugurace amerického prezidenta. Tento kufřík, který obsahuje vybavení pro autorizaci jaderného útoku, je neustále s prezidentem a představuje symbol jeho vrchního velení nad ozbrojenými silami. K předání záhadného kufříku přejde v pravé poledne. Joe Biden bude moci spustit útok přesně do 11:59:59, ale ihned ve 12:00:00 bude jadernými kódy disponovat staronový prezident Donald Trump.
Tento tajemný objekt je neustále v blízkosti amerického prezidenta a umožňuje mu nařídit jaderný úder v případě ohrožení země. Jedinečnost celého systému spočívá v principu dvojího ověření. Prezident sice může nařídit spuštění jaderného útoku, ale autenticitu rozkazu musí potvrdit alespoň dva další vysocí činitelé. Tento proces zajišťuje, že rozhodnutí nestojí pouze na jednom člověku.
Na rozdíl od populárních mýtů nukleární kufřík neobsahuje tlačítko pro okamžité odpálení jaderných zbraní. Místo toho v sobě ukrývá zařízení a dokumentaci, která umožňuje prezidentovi vydat příkaz k útoku. Součástí kufříku je také tzv. „Černá kniha“, která obsahuje seznam možných cílů a informace o jaderných zbraních, bunkrech a protiatomových krytech, píše magazín Time.
Další klíčovou součástí je plastová karta známá jako „biscuit“, která obsahuje kódy pro ověření identity prezidenta. „Bez těchto kódů nemůže žádný prezident legálně autorizovat jaderný útok,“ upozorňuje odborník na nukleární politiku Stephen Schwartz.
KOMENTÁŘ: O čipech a lidech
Prezidentovo rozhodnutí o jaderném útoku podléhá dvojitému ověření. To znamená, že rozkaz musí potvrdit další dva vysocí činitelé. Podle generála Johna Hytena, bývalého velitele amerických strategických sil, je povinností armády odmítnout nelegální rozkazy. „Pokud by prezident vydal nelegální příkaz, vojáci mají povinnost mu to říct a navrhnout legální alternativy,“ vysvětluje Hyten.
Důležitost přímých opatření zdůraznila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která v dopise demokratům vyjádřila obavy z toho, že by Trump mohl zneužít svých pravomocí. Po konzultaci s generálem Markem Milleym, předsedou sboru náčelníků štábů, Pelosiová ujistila Kongres, že existují dostatečné záruky proti případnému zneužití nukleárních kódů.
ECHO PORADA: Rakušan si brousí zuby na Fialu. Kousne si? Když BBC mlčí. Brutální zločiny v Británii
Při poslední inauguraci byl proces komplikovaný tím, že Donald Trump odmítl osobně předat moc a odletěl na Floridu do svého sídla Mar-a-Lago. Byly tedy výjimečně použity dva kufříky – jeden pro Trumpa a druhý pro Bidena.
Předávka nukleárního kufříku je tradicí od časů studené války. Pravděpodobně prvním prezidentem, který měl kufřík k dispozici, byl Dwight D. Eisenhower. Systém zdokonalil John F. Kennedy po kubánské krizi v roce 1962 a existence jaderného kufříku byla oficiálně potvrzena až Lyndonem B. Johnsonem. Podobný systém existuje i v Rusku, kde prezident Vladimir Putin disponuje vlastním „jaderným kufříkem“.