Protest zemědělců pořádají lidé, kteří se netají svou podporou Kremlu, uvedl Petr Fiala
VLÁDA K PROTESTU
Koaliční politici pondělní protest zemědělců v Praze nepovažují za relevantní vzhledem k jeho pořadatelům. Zemědělství podle nich trápí neduhy, opatření ke zlepšení vláda hledá, zejména chce pomoct středním podnikům. Akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu, uvedl na sociální síti X premiér Petr Fiala (ODS). Zopakoval, že hlavní zemědělské organizace se od pondělního protestu distancovaly. Část organizátorů protesty zneužívá pro vlastní mocenské hry i podle předsedy Pirátů a vicepremiéra Ivana Bartoše. Stojí za nimi lidé navázaní "na extremistu (Jindřicha) Rajchla, dezinformační scénu či některé agrobarony", uvedl na síti X. "To, co s čím se dnes potýkáme v Praze, je hlavně aktivita předáků, kteří si vzali ostatní za rukojmí," uvedl místopředseda Senátu Tomáš Czernin (TOP 09).
Protest v kulise stovek traktorů a dalších strojů, které vjely ráno do ulic města, organizují předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Na ministerstvu zemědělci předali ministru zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) dopis s výzvu, aby vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Od 15:00 do 17:00 se má uskutečnit demonstrace zemědělců na Malostranském náměstí.
Mám pochopení pro problémy, které zemědělce trápí. I mně vadí přebujelá byrokracie, proto po EK chci její výraznou redukci. Pravidla pro zemědělce musí být realistická a nezavalovat je zbytečnými povinnostmi. Rád si od zemědělců vezmu konkrétní podněty na změny, které lze udělat. pic.twitter.com/saih0mxYGm
— Marek Výborný (@MarekVyborny) February 19, 2024
Okamžité odstoupení od Zelené dohody by znamenalo mimo jiné zablokování přístupu na společný evropský trh a mělo by pro ČR drastické ekonomické dopady, míní Bartoš. Zemědělský sektor podle něj dostihla objektivně řada problémů, například vysoké ceny energií, inflace, dopady války, rostoucí byrokracie i oligopoly jak na straně produkce potravin, tak v prodeji.
Vláda podle Fialy hledá potřebná opatření. Podpořit chce nejvíc postižený segment středních zemědělských podniků tak, aby nebyla omezena podpora menších sedláků a rodinných farem. "Chceme, aby zemědělství nadále plnilo svoji zásadní roli v rozvoji venkova, kvality a dostupnosti potravin a péče o krajinu. A aby pro to měli naši farmáři dobré podmínky. Po roce fungování nové společné zemědělské politiky společně vyhodnocujeme, jak se daří plnit její cíle. Ostatně, to jsme slíbili, když vstoupila v platnost," uvedl premiér.
Dnešní demonstrace nemá s bojem za lepší podmínky zemědělců mnoho společného. Demonstraci pořádají lidé, kteří se netají např. svou podporou Kremlu a sledují jiné cíle než zájmy zemědělců. Asi i proto se od dnešního protestu distancovaly všechny hlavní organizace, které zemědělce…
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 19, 2024
Dodal, že naposledy se s relevantními zástupci zemědělců setkal ve čtvrtek. Tehdy s ministrem Výborným slíbil opatření ke snížení dopadů evropských regulací a přebujelé byrokracie. Středně velcí zemědělci podle premiéra potřebují úpravu podmínek, protože dopad regulací na ně byl významnější než na jiné typy zemědělských podniků.
Podle místopředsedy Senátu Tomáše Czernina (TOP 09) si v pondělí část předáků vzala ostatní za rukojmí. "U řady jednání jsem byl. Konstruktivní příliš nebyla. Kompromis byl vzdálený na míle. Každý účastník jen vykládal na stůl své požadavky. Tímto způsobem se nedostaneme vůbec nikam," uvedl.
2/2 U řady jednání jsem byl. Konstruktivní příliš nebyla. Kompromis byl vzdálený na míle.
— Tomáš Czernin (@TomasCzernin) February 19, 2024
Každý účastník jen vykládal na stůl své požadavky. Tímto způsobem se nedostaneme vůbec nikam.
Členka zemědělského výboru Jana Krutáková (STAN) napsala, že rozumí požadavkům demonstrujících na snížení byrokracie. "Co se týče legitimity protestu - děkuji moc, že nedochází k úplné blokádě magistrály. Myslím si, že v demokratické společnosti je v pořádku vyjádřit svůj názor v mezích zákona," uvedla. Výborný se podle ní snaží vést dialog. "Ne vždy lze vyjít vstříc všem. Musíme hledat kompromis," uvedla Krutáková.
Zemědělský svaz už dříve uvedl, že podle jeho interního průzkumu klesl loni zisk zemědělských firem na 8,7 miliardy korun z 22 miliard v roce 2022. Dotace zemědělcům, ale i potravinářům a lesníkům, rozděluje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který bude letos hospodařit s 38,9 miliardy korun, meziročně jde o snížení zhruba o 800 milionů korun. Většina peněz pochází z evropských fondů, letos to bude téměř 29 miliard korun. Za rok 2022 byla největším příjemcem dotací ze SZIF společnost Bovys, která zabezpečuje velkou část projektů Mléko pro školy a Ovoce do škol a jež předloni dostala téměř 190 milionů korun (z toho zhruba 63 milionů z EU).