Porada Echa: Proč klesá porodnost? Kvůli válce? Nebo je to nezadržitelný trend?

PODCAST PORADA ECHA

Porada Echa: Proč klesá porodnost? Kvůli válce? Nebo je to nezadržitelný trend?
Jedna možnost je, že tady prostě, když nám loni touhle dobou náš premiér říkal, že jsme ve válce, a pakliže nebude Rusko zastaveno na Ukrajině, tak že bude za chvíli tady, tak se prostě vytváří takový situace, který asi jako těm lidem úplně nepřidávají na pohodě,“ uvádí Daniel Kaiser Foto: Echo24
1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Proč Češi nechtějí mít děti? Co může stát za trendem klesající porodnosti? Je to problém? Podle aktuálních dat klesá porodnost v Česku dvouciferným tempem. O tématu tak debatovali i komentátoři Týdeníku Echo Dalibor Balšínek, Jiří Peňás, Daniel Kaiser, Ondřej Šmigol a speciální host Martin Weiss. Celý díl podcastu Porada Echa si můžete exkluzivně pustit na Echo Prime.

Podle aktuálních statistik klesla v Česku v posledních dvou letech porodnost o téměř 20 %. Co za tím stojí? „Těch důvodů bude asi víc dohromady, ale jedna teorie je ta, že loni to vlastně začalo osm, devět až 10 měsíců po tom, co byly zpřístupněny vakcíny proti covidu těm ročníkům, které mají nejčastěji děti. To je jedna možnost. Pak další možnost je, že tady prostě, když nám loni touhle dobou náš premiér říkal, že jsme ve válce, a pakliže nebude Rusko zastaveno na Ukrajině, tak že bude za chvíli tady, tak se prostě vytváří takový situace, který asi jako těm lidem úplně nepřidávají na pohodě,“ uvádí Daniel Kaiser. Ten zároveň upozornil na připravovanou knihu vydavatelství Echo filozofa Giorgio Agambena, který se ve své práci krizovými stavy ve společnosti zabývá.

Na jeho pohled navázal Ondřej Šmigol. „No a nedostihl nás prostě ten celozápadní trend, protože porodnost klesá i tam?,“ ptá se Šmigol.

Komentátoři Týdeníku Echo Dalibor Balšínek, Jiří Peňás, Daniel Kaiser, Ondřej Šmigol a Martin Weiss se v podcastu také zabývají novou migrační politikou EU a co státům přinese, nebo situací na uměleckých vysokých školách. Celý podcast Porada Echa si můžete exkluzivně pustit na Echo Prime.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články