Expremiérka Trussová viní ze svého pádu „silný ekonomický establishment“

BRITSKÁ PREMIÉRKA

Expremiérka Trussová viní ze svého pádu „silný ekonomický establishment“
Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu. Foto: Shutterstock
1
Svět

Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce.

„Při vstupu do Downing Street jsem předpokládala, že můj mandát bude respektován a přijat. Jak jsem se mýlila. Předpokládala jsem sice odpor systému vůči mému programu, ale podcenila jsem jeho rozsah,“ napsala sedmačtyřicetiletá politička, která chtěla oživit britskou ekonomiku rozsáhlými daňovými škrty. Její plán ale vyděsil trhy a způsobil pád britské libry.

„Netvrdím, že jsem v tom, co se stalo, bez viny, ale zásadní bylo, že mi velmi silný ekonomický establishment a nedostatek politické podpory nedaly reálnou šanci prosadit svou politiku,“ uvedla také. Odpor podle ní přicházel z ministerstva financí, z řad jejích konzervativců, ale i ze zahraničí. Dodnes je přitom přesvědčena, že daňové škrty a omezení regulací jsou to správnou cestou.

Trussová loni začátkem září nahradila v premiérském postu skandály opředeného Borise Johnsona. Pod silným tlakem vlastní strany, opozice i veřejnosti rezignovala už 20. října. Formálně ale vládu vedla do 24. října, kdy ji nahradil současný premiér Rishi Sunak.