Ke Kalouskovi se TOP 09 zachovala nedůstojně, strana se posouvá doleva, říká Pospíšil

DĚNÍ V TOP 09

Ke Kalouskovi se TOP 09 zachovala nedůstojně, strana se posouvá doleva, říká Pospíšil
Jiří Pospíšil. Foto: TOP 09
1
Domov
Sdílet:

Vedle Miroslava Kalouska neuspěl na čtvrtečním jednání TOP 09 o nominacích na kandidátku koalice Spolu do europarlamentu ani současný europoslanec a bývalý předseda strany Jiří Pospíšil. Ten v rozhovoru deníku Echo24 nešetřil kritikou strany a tím, jak se nynější vedení TOP 09 k „otci zakladateli“ Kalouskovi zachovalo.

Jak čtvrteční rozhodnutí výkonného výboru hodnotíte?

Ten výsledek jsem předpokládal, až tak mě to nepřekvapilo, byť mě to ve vztahu k zakladateli strany Miroslavu Kalouskovi zklamalo.

A vůči vám? Nepřipadá vám, že jste se s ním svezl?

Chci zdůraznit, že jsem neaspiroval na volitelné místo, protože jsem aktivně o třetí mandát neusiloval. Svou kandidaturu jsem nabídl spíše jako pomoc TOP 09, aby měla na své kandidátce více viditelných a známých lidí. Když za někoho vykonáváte evropský mandát, je pak vaší povinností podporovat a myslím, že pár hlasů bych také získal.

Spíš jsem doufal, že si stranící uvědomí, že účast Miroslava Kalouska by TOP 09 mohla jen pomoci. Posílilo by to pozici strany i koalice Spolu, ale zvítězily malicherné, zástupné důvody. V politice jsem 25 let a včerejší rozhodnutí výkonného výboru nechápu a pokud se nějaký organismus včetně politické strany začne zbavovat svých nejschopnějších z obavy z jejich schopností, tak je to počátek konce.

Jak na vás působila atmosféra na výboru?

Já jsem tam včera několikrát vystoupil na podporu Miroslava Kalouska a to jednání vůči němu mi připadalo lidsky nepatřičné a nedůstojné včetně usnesení, že má kandidovat do Senátu, když předtím opakovaně vysvětlil, proč to nechce dělat. Měli bychom k němu mít alespoň nějakou elementární úctu.

Mrzí mě, že i u toho výběru kandidátů vnímám jistý a ne úplně malý posun doleva. To mě trochu zaráží a doufám, že se z topky nestává liberální levicová alternativa. Rád bych, aby to byla stále pravicová strana, jejíž hlavní hodnotou byla právě rozpočtová odpovědnost Miroslava Kalouska. Když se podíváme na stav veřejných financí v této zemi, tak si myslím, že bychom právě tuto hodnotu opouštět neměli.

Mrzí mě to a nemám z toho dobrý pocit. Myslel jsem si, že opravdu zvítězí zdravý politický rozum a nenecháme si vzít takové eso, jakým je Miroslav Kalousek.

V TOP 09 nicméně zůstáváte? Řada lidí vás po včerejšku právě s Miroslavem Kalouskem vyzývá k založení vlastní strany.

Co bude dál, uvidíme. To je především na něm. Shodou okolností se s ním vidím dnes večer a předpokládám, že se do budoucna budeme bavit jak dál. Pokládám hlavně za důležité, aby nezahořkl a zůstal důležitou součástí české politiky a aby to neskončilo u jeho komentářů na sociálních sítích.

Jak sleduji vývoj české pravice, tak si myslím, že do ní může ještě Miroslav Kalousek výrazně promluvit. Tím, že tato vláda bohužel dělá některé chyby, se ten prostor spíše zvětšuje, než zmenšuje.

V případném novém projektu jste ochoten mu nějak pomáhat, asistovat?

Teď se soustředím především na dokončení svého mandátu a dál se věnuji pražské kultuře. Co bude v budoucnosti, nechávám otevřené. Chci co nejlépe naplňovat témata, kterým se věnuji a budu se jim samozřejmě věnovat dál. Byl bych rád, kdyby za mnou hlavně byly vidět výsledky mé práce, počínaje muzeem totality, které chceme s Hanou Marvanovou opravit a otevřít a konče novou záchrannou stanicí pro zvířata.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články