Mediální výbor chce přilepšit radním ČTK. Doporučil sněmovně zvýšení odměn o 85 procent
ODMĚNY RADNÍCH ČTK
Výbor pro mediální záležitosti Poslanecké sněmovny doporučil poslancům schválit zvýšení odměn členům rady České tiskové kanceláře o 85 procent. Člen rady by měl nově pobírat 27.700 Kč měsíčně, místopředsedové 34.200 Kč a předseda 40.700 Kč. Vyplývá to ze středečního hlasování výboru.
Zvýšení odměn navrhl poslanec Jan Jakob (TOP 09). Odměny radních se podle něj nezvyšovaly 22 let, na rozdíl od odměn radních České televize a Českého rozhlasu. Za tu dobu se zvýšila průměrná mzda v ČTK o 85 procent, proto Jakob navrhl stejné zvýšení odměny.
Odměny členů rady ČTK hradí ze zákona agentura ze svého rozpočtu. ČTK přitom na rozdíl od ostatních veřejnoprávních institucí, tedy ČT a ČRo, nemá zajištěný příjem ve formě koncesionářských poplatků, ale své fungování hradí ze své činnosti, tedy z prodeje zpravodajství a dalších služeb.
Kancelář Sněmovny, která by měla o zvyšování odměn radních a tedy i nákladů ČTK rozhodovat, nedávno vypověděla ČTK smlouvu o odběru jejího zpravodajství a tím snížila její příjmy. Kancelář od příštího roku podle Jakoba odběr zpravodajství ČTK obnoví.
Člen Rady ČTK v současnosti pobírá 15.000 korun, člen Rady ČT 39.400 Kč a Rady ČRo 34.800 Kč. Předseda Rady ČTK dostává 22.000 korun, v Radě ČT 62.600 Kč a v Radě ČRo 55.200 Kč měsíčně.
Výbor dnes rovněž doporučil ke schválení Poslanecké sněmovně návrh rozpočtu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na příští rok s výdaji téměř 82 milionů korun. Výbor dále doporučil Sněmovně ke schválení výroční zprávy o činnosti a hospodaření Českého rozhlasu za rok 2023.
Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu.