CIA využívá Ukrajince ke sledování Ruska, v zemi financovala 12 základen, zjistil The New York Times
TAJNÉ SLUŽBY NA UKRAJINĚ
Americká ústřední zpravodajská služba začala krátce po pádu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče spolupracovat s ukrajinskými tajnými službami, ukrajinskou vojenskou rozvědkou a ukrajinskou civilní kontrarozvědkou (SBU). U hranic s Ruskem existuje nejméně 12 utajených základen, ze kterých Ukrajinci sbírají cenná data a odposlouchávají ruské jednotky. Všechny jsou financované a alespoň částečně vybavené americkou CIA. Vyplývá to z investigativní práce The New York Times.
S nápadem na spolupráci ukrajinských tajných služeb s CIA přišel v roce 2014 tehdejší šéf SBU Valentyn Nalyvajčenko. Z počátku americká administrativa přistupovala k podpoře ukrajinských tajných služeb opatrně a podporovala pouze operace, u kterých se dalo „rozumně předpokládat“, že nepovedou přímo k smrti ruských operativců a vojáků. New York Times zaznamenávají i spory, kdy přesné hranice operací, které Američané technicky a materiálně podporovali nebyly jasné. „Je to naše válka, my ji bojujeme,“ odsekl podle New York Times tehdejší šéf vojenské rozvědky Valerij Kondratiuk. Spor ho stál podle listu místo.
Spolupráce se začala rychle vyplácet, podle listu ukrajinské tajné služby získaly důležité informace týkající se například sestřelení letadla malajsijských aerolinií nad Krymem. A to několik hodin po sestřelu, kdy Američanům poskytli odposlechy usvědčující ruské separatisty. Podle listu poskytli Ukrajinci také důležité informace o operacích Ruska ve Spojených státech. Tajné služby také začaly spolupracovat nejen na cílech na Ukrajině ale ukrajinští agenti začali Američanům pomáhat rozkrývat například ruské operace na Kubě či v jiných zemích nenakloněných USA. Operace ukrajinských tajných služeb se nedávno dotkly i Česka.
V roce 2019 poté CIA domluvila tajnou schůzku v Haagu, kde se setkali příslušníci několika západních rozvědek se svými ukrajinskými protějšky a začali sdílet společně informace o Rusku.
„Naše vztahy se stále více upevňovaly, protože obě strany v tom viděly hodnotu. A americká ambasáda v Kyjevě a naše rezidentura operující po celé Ukrajině se stala nejlepším zdrojem informací o Rusku,“ uvedl pro list pracovník ambasády. New York Times uvádí, že během mapování této spolupráce novináři mluvili s více jak 200 lidmi.
CIA také financovala jednotku 2245, která provádí operace na území Ruska. Jeden z úkolů jednotky byl například odchyt ruských dronů, na kterých CIA provedla analýzu, aby zjistila jak se jim lépe bránit. Členem jednotky, která prováděla v Rusku i atentáty, byl v počátcích i Kyrylo Budanov, který v současnosti ukrajinské vojenské zpravodajství vede.
Největšího rozmachu dosáhla vzájemná spolupráce za prezidenta Trumpa, který povolil výraznou stavbu základen u hranic. Krátce před invazí Ruska, před kterou představitelé amerických tajných služeb přijeli Ukrajince osobně varovat, prezident Biden povolil, aby se CIA podílela i na operacích, které mohou vést k smrti ruských okupantů. Zesilující spolupráci tajných služeb může také indikovat už deset návštěv šéfa CIA na Ukrajině. Do úřadu přitom William Burns nastoupil teprve v roce 2021. Podle listu proběhla poslední návštěva minulý týden. Během ní se snažil ukrajinské spolupracovníky ujistit, že pomoc amerických tajných služeb bude pokračovat i v následujících měsících, kdy se Ukrajinci bojí omezení podpory, protože Kongres stále neschválil nový baliček pomoci Ukrajině.