Češi věří v olympijský úspěch lezce Adama Ondry. Po polovině semifinále byl pátý

OLYMPIJSKÉ HRY

Český lezec Adam Ondra. Foto: Shutterstock
1

Pondělním semifinálem boulderingu v areálu Le Bourget Sport Climbing Venue v Paříži zahájila olympijskou soutěž ve sportovním lezení česká medailová naděje Adam Ondra. V boulderingu a obtížnosti má dohromady na kontě čtyři tituly mistra světa. V pondělí na olympiádě získal celkem 48,7 bodů, v průběžném pořadí je tak pátý.

Při premiéře sportovního lezení před třemi roky v Tokiu skončil jako jeden z favoritů šestý, teď se bude ucházet o stupně vítězů ve větší konkurenci. Před Tokiem byl jednatřicetiletý rodák z Brna jako trojnásobný mistr světa v lezení na obtížnost (2014, 2016 a 2019) a majitel zlata v boulderingu (2014) více na očích. Byla to tehdy pro sportovní lezení premiéra a Ondra patřil mezi hlavní favority.

V Tokiu se ještě soutěžilo v trojkombinaci s jeho neoblíbeným lezením na rychlost, z kterého se stala samostatná olympijská disciplína. "Rád se na to koukám, hrozně se to od Tokia posunulo a díky tomu, že mám tréninkovou a závodní zkušenost, dokážu to posoudit a ocenit. Ale představa, že nemusím dopoledne na tréninku jít na rychlost, byla hrozně uklidňující. Příprava na Paříž byla samozřejmě tvrdá, ale psychicky to bylo daleko jednodušší, že jsem nemusel dělat něco, co mě hlavně frustrovalo," prohlásil Ondra.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Olympiáda jako předzvěst přídělů na maso?

Ondra absolvoval v pondělí na olympijských hrách v Paříži první krok v dvojkombinaci sportovního lezení. Ve středu pak bude následovat jeho nejsilnější zbraň - lezení na obtížnost. Po sečtení bodů z obou částí postoupí do finále osm lezců. Favoritem je mistr světa Rakušan Jakob Schubert, Ondra skončil loni v Bernu šestý.