Kdo je atentátník Cintula. Bývalý člen militantních Slovenských branců propagoval Čaputovou
ATENTÁTNÍK NA ROBERTA FICA
Kdo je to Juraj Cintula, útočník z Handlové, jemuž hrozí 25 let vězení až doživotí? Básník, spisovatel, důchodce, bývalý pracovník bezpečnostní služby a nakonec i střelec na slovenského premiéra Roberta Fica. Motivy atentátníka Juraj Cintulak atentátu na předsedu vlády vyvolávají řadu otázek a spekulací. Útočník byl názorově a politicky velmi rozkolísaný, jelikož několik let působil v polovojenské domobraně Slovenští branci, aby následně propagoval prezidentku Zuzanu Čaputovou. Zřejmě to byl muž, který sledoval aktuální celospolečenské dění a politickou situaci, ale nikdy s tím nebyl spokojen.
Pohled na jednasedmdesátiletého atentátníka ze středoslovenského města Handlová se různí. Cintula působil v celé řadě profesí, organizací a skupin. Část života prožil jako zastánce pravicových hodnot jenom kvůli tomu, aby posledních několik let působil jako obhájce liberalismu. Tento celoživotní "převlékač politických kabátů" byl podle sousedů, známých a rodinných příslušníků bezkonfliktním jedincem. Všichni se nad jeho radikálním činem pozastavují, píše slovenský deník Štandard.
V poslední době nejvíce sympatizoval s liberalismem a sám se po střelbě přiznal, že za útokem stál nesouhlas a odpor s vládní politikou s odkazem na změny plánované slovenskou vládou ve veřejnoprávních médiích. Přitom ještě před pár lety v roce 2016 byl výrazným členem polovojenské skupiny Slovenští branci, která má úzké vazby na ruský proputinovský motorkářský gang Noční vlci.
Juraj Cintula, který pochází z jihoslovenských Levic, střílel legálně drženou zbraní a proti slovenskému premiérovi vystupoval už dříve. Televizní stanice Markíza připomíná, že muž proti Ficovi protestoval již v dubnu během jejich výjezdního zasedání v Dolné Krupé nedaleko Trnavy. "Dost bylo Fica", "Zrádci!" nebo "Ať žije Ukrajina" křičeli tamní demonstrující, kteří s sebou měli i transparenty podporující veřejnoprávní RTVS.
Legálně drženou pistoli měl Cintula kvůli tomu, že před osmi lety pracoval jako ostraha pro soukromou bezpečnostní firmu v obchodním domě v Levicích. Tehdy se sám stal terčem útoku v nákupním centru. V podvečer totiž vstoupil do obchodu mladší muž, zřejmě pod vlivem drog, a Cintulu napadl. „Vybíral z mrazáku mražená kuřata a házel je přítelkyni. Říkal jsem mu to klidně, ale neměl žádnou úctu k šedinám, viděl, že jsem menší a starší a pustil se do mě a v jedné uličce mě srazil do regálů,“ popsal tehdy incident Cintula.
Ještě předtím pracoval v dolech v Handlové a nyní si užíval starobního důchodu. Cintula také působil jako amatérský básník a spisovatel. Podílel se na založení Literárního klubu Duha v Levicích. Vlastním nákladem vydal několik básnických sbírek nebo knihu Efata: O cikánech a Romech, díky čemuž se stal členem Spolku slovenských spisovatelů. U našich sousedů má právo vstoupit do spolku každý, kdo vydá alespoň dvě knihy.
Podle serveru Refresher muž ve svých dílech také souzněl s volebním programem strany LSNS Mariana Kotleby a obhajoval slovenského masového vraha Lubomíra Harmana z Devínské Nové Vsi. Nechvalně proslulý zabiják 30. srpna 2010 zabil 7 lidí, dalších 15 osob zranil a nakonec po policejní přestřelce spáchal sebevraždu.
Za zmínku stojí citace z knihy, kde spisovatel kritizuje romskou menšinu a odvolává se na Kotlebův program. Cituje zde Kotlebu, jenž Romy označuje za "cigánské příživníky" a souhlasí s pozastavením sociálních dávek pro romské občany, jelikož to jsou "paraziti, kteří odmítají pracovat" a nemají dostat vůbec nic. "Radikalismus, extremismus, neonacionalismus, anarchie, revanšismus, avanturismus jsou z tohoto důvodu produkty i málo zodpovědného státu," píše dále ve své knize.
Nejdříve proruský spolek Slovenští branci, poté Výbor proti násilí
Zajímavé jsou především jeho politické názory a aktivistické působení. Cintula neměl daleko ke krajně pravicovým proudům, angažoval se u paramilitární organizace Slovenských branců, kterou někteří označují jako proruskou domobranu a má blízko k proputinovskému nechvalně proslulému motorkářskému gangu Noční vlci. Slovenští branci na své facebookové stránce také publikovali jeho texty, kde kritizuje migranty a stát nebo vyjadřuje organizaci veřejnou podporu. Organizace, která šířila prokremelskou propagandu, útočila na média, zastávala se Ruska a brojila proti Západu, ukončila svou činnost v roce 2022.
Cintula se na sociálních sítích rozepsal o tom, že skupinu Slovenských branců oceňuje za schopnost konat bez příkazu státu. "To je v naší pasivní společnosti přímo nepochopitelné," napsal. Dále vyjádřil také sympatie k tomu, že skupina disponuje nezištnou zaníceností. "Oni si sami a za své vlastní peníze pořizují výzbroj a výstroj. Sami si ve svém volném čase osvojují taktiku a strategii," uvedl.
Dodal, že se členové Slovenských branců připravovali na obranu proti nebezpečným migrantům. "Jejich hlavní úlohou je ochrana občanů, země, kultury a tradice - jsou to vlastenci," prohlásil s tím, že stát nedokáže ochránit své vlastní obyvatele. "Sami občané by měli chránit veřejný prostor, dokud ho zaplňují kriminální živly," uvedl.
Některá slovenská média střelce také spojovala s národním kulturním sdružením Matica slovenská, která sídlí v Martině v Žilinském kraji. Společnost krátce po atentátu vydala prohlášení, kde se proti spekulacím ohrazuje a distancuje se od atentátníka. "Juraj Cintula není členem Matice slovenské, dokonce v minulosti ostře vystupoval proti našemu samotnému ustanovení a jejímu vedení," zdůraznilo předsednictvo.
Na druhou stranu Cintula založil vlastní politické hnutí Proti násilí. „Byla to strana, kterou jsme založili proti jakémukoli násilí, myslím, že po incidentu, kdy byl ubit k smrti jeden Filipínec,“ řekl serveru muž, který je zároveň sousedem podezřelého. Juraj Cintula svůj projekt zaměřený na boj proti násilí představil v sérii videí, která byla v posledních dnech smazána z YouTube. "Musíme ukazovat sílu, ale ne násilí," řekl ve videu. "Každý normální člověk násilí odmítá."
Skrze svou vlastní politickou stranu se dva týdny před prezidentskými volbami přihlásil k tomu, že volí Zuzanu Čaputovou. "Nabízí nám zcela nový druh politiky. Je to politika pro všechny," sdělil. V dalším příspěvku z dubna 2019 prohlásil, že fašismus je nádor, který se ale dá léčit, nebo veřejně kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa.
"Militanti nazývají zodpovědné lidi sluníčkáři," napsal v dalším příspěvku. Kromě toho byl v posledních letech velkým podporovatelem Ukrajiny. Dva měsíce po ruském vpádu na ukrajinské území zpochybnil myšlenku slovanského bratrství. "Jaké slovanské bratrství? Já vidím pouze agresora a napadeného."
Portál Aktuality.sk se spojil s Cintulovým synem, který řekl, že ho otcův čin šokoval. Potvrdil, že měl legálně drženou zbraň. Popřel ale, že by muž někdy otevřeně mluvil o útoku na politika. Na otázku, jestli měl nenávistný vztah k premiérovi, odvětil: "Řeknu vám to takto, nevolil ho. To je vše, co k tomu mohu říci." Deník SME útočníka označuje za Ficova velkého odpůrce.