Průzkum: Německé vládní strany se hluboko propadají, naopak AfD dále posiluje na 22 procent

PRŮZKUM

Průzkum: Německé vládní strany se hluboko propadají, naopak AfD dále posiluje na 22 procent
Pouhých 37 procent Němců by aktuálně volilo jednu ze stran vládní koalice, což je o 15 procentních bodů méně než v posledních spolkových volbách. Foto: Shutterstock
1
Svět
  • mar
Sdílet:

Pouhých 37 procent Němců by aktuálně volilo jednu ze stran vládní koalice, což je o 15 procentních bodů méně než v posledních spolkových volbách. Informoval o tom v sobotu deník Bild, podle kterého to znamená, že pro příště není žádná šance na pokračování semaforové vlády. Naopak národně pravicová opoziční strana AfD získala další bod, volilo by ji 22 procent německých voličů.

V úterý to bylo přesně dva roky, kdy Olaf Scholz a jeho SPD triumfovali ve volbách do spolkového sněmu. V polovině svého mandátu ale semaforová koalice SPD, FDP a Zelení nemají důvod k radosti, píše Bild. V nejnovějším předvolebním průzkumu vláda padá na nové historické minimum. Podle institutu INSA by aktuálně SPD volilo jen 17 procent. V minulých volbách to bylo 25,7 procenta. Zelení by dosáhli 14 procent, což je ale daleko od loňského maxima 23 procent. Třetí vládní strana FDP je s šesti procenty jen těsně nad 5procentní hranicí pro vstup do spolkového sněmu.

Jednoznačným vítězem mezi voliči je AfD. Národně pravicovou stranu by aktuálně volilo 22 procent Němců, tedy ​​více než dvojnásobek oproti roku 2021. Tehdy to bylo 10,3 procenta.

Dříve konzervativní CDU/CSU je sice stále jednoznačně nejsilnější silou s 27 procenty, ale je to jen 2,9 bodu nad jejím katastrofálním volebním výsledkem před dvěma lety (24,1 procenta).

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články