Komora advokátů zpochybňuje výběr kandidátů na ústavní soudce. Šabatová prý o synovi musela vědět
ÚSTAVNÍ SOUD
Podle České advokátní komory (ČAK) budí prezidentský výběr kandidátů na ústavní soudce pochybnosti. Mezi nominanty se objevil advokát a politolog Pavel Uhl, kvůli čemuž z poradního panelu prezidenta Petra Pavla rezignovala Uhlova matka Anna Šabatová. Podle předsedy ČAK Roberta Němce je však otázkou, zda Uhlův zájem neovlivňoval rozhodování panelu o měsíce dřív. Pavel Uhl totiž už v dubnu projevil vážný zájem a sám se snažil prosadit v rámci výběru ČAK mezi navržené kandidáty na ústavní soudce, tvrdí Němec. Pavel Uhl na dotaz deníku Echo24 zareagoval pouze tím, že je na dovolené a k dispozici bude v září.
To, že se o Uhlovi uvažuje, potvrdila v minulém týdnu jeho matka, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, která odstoupila „z rodinných důvodů“ z konzultačního panelu prezidenta Petra Pavla, který kandidáty navrhuje. Na dotaz moderátorky v pondělním pořadu ČT Události, komentáře, zda odstoupila z rodinných důvodů, Šabatová odpověděla: „Asi tak bychom to mohli říct.“ „Je to dříve a nijak to nesouvisí s případem soudce Fremra,“ dodala. Na další dotaz, zda odstupuje proto, že její syn je mezi zvažovanými osobami na kandidaturu, řekla: „Je to tak.“
Jenže podle ČAK existují pochybnosti, zda nemohlo dojít k ovlivňování panelu už v předchozích měsících. Podle předsedy ČAK se Pavel Uhl sám nabídl, když komora hledala možné nominanty z řad advokacie. Dojít k tomu mělo přitom už na začátku dubna. A ČAK upozorňuje, že v té době naopak prezidentův poradní panel odmítl jednu z nominantek, kterou komora na požádání vybrala.
„Lze si tedy jen klást otázku, do jaké míry již tehdy ovlivnila skutečnost spočívající ve vážném zájmu o post ústavního soudce jejího syna Pavla Uhla rozhodování jeho matky Anny Šabatové, potažmo celého poradního panelu, o námi doporučené advokátce. V tuto chvíli je bohužel pravděpodobné, že advokacie bude nakonec možná zastoupena pouze jedním ústavním soudcem. V demokratických ústavních soudech bývá advokátů zpravidla více, například jedna třetina,“ uvedl předseda ČAK Robert Němec.
Představenstvo ČAK naopak nevybralo mezi kandidáty právě Pavla Uhla, který tak musel získat nominaci u jiných subjektů. Podle serveru Česká justice ji získal od Unie státních zástupců a Nejvyššího státního zastupitelství. Sám Pavel Uhl se na dotaz deníku Echo24 ke zmíněným pochybnostem nevyjádřil. „Jsem na dovolené mimo Evropu. Vracím se 1. září,“ uvedl pouze v reakci.
Předsednictvo ČAK se podle slov místopředsedy Petra Tomana věnovala výběru kandidátů velmi zodpovědně, doporučení na tři nominanty z řad advokacie odeslalo na počátku dubna. „Nakonec doporučilo dvě kvalitní advokátky Moniku Novotnou a Irenu Schejbalovou a jednoho kvalitního advokáta Petra Břízu. Představenstvo doporučilo pouze ty kandidáty, kteří získali podporu všech členů představenstva. Rozumím tomu, že na kvality kandidátů mohou být různé názory, ale pokud se panu prezidentovi zřejmě nelíbí ani jeden z nich, kladu si otázku, jaký smysl jeho žádost vlastně měla,“ uvedl Petr Toman. U neúspěchu Pavla Uhla podle něj mohlo hrát roli i to, že je z advokátní kanceláře, kde dříve působil dlouholetý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Mohlo vadit, že by tato kancelář měla trvalou exkluzivitu na místo u Ústavního soudu,“ dodal Petr Toman.
Po rezignaci Roberta Fremra nominovaného prezidentem Petrem Pavlem na post ústavního soudce se ve veřejném prostoru objevují nová jména možných adeptů. Podle webu Seznam Zprávy se může jednat o advokáta a bývalého novináře Tomáše Němečka, advokáta Pavla Uhla, právníka a sociologa Jiřího Přibáně působícího v Cardiffu či místopředsedkyni Advokátní komory Moniku Novotnou.
Celý konzultační panel prezidenta Petra Pavla nabídl po neúspěchu s výběrem místopředsedy Vrchního soudu v Praze, na něhož vyšly najevo problematické rozsudky z předlistopadové doby, rezignaci. Prezident ji nepřijal s tím, že k ní v tuto chvíli nevidí žádný důvod. Jedinou osobou, která následně opustila skupinu vybírající pro hlavu státu nominanty do Ústavního soudu, je tak Šabatová.
Jména Němečka, Přibáně a Novotné přinesl server Seznam Zprávy. Odvolával se přitom na své informace bez uvedení zdrojů. Němeček pro Seznam Zprávy popřel, že by jednal s panelem nebo ho někdo kvůli nominaci kontaktoval. Přibáň odmítl věc komentovat. Novotná ale podle serveru byla jak na slyšení před konzultačním panelem Hradu, tak hovořila přímo s prezidentem Pavlem o své nominaci.