VIDEO: V Bruselu protestují zemědělci, traktory zablokovaly Evropský parlament
FARMÁŘSKÉ PROTESTY
Vlna zemědělských protestů, která v posledních týdnech postihla Francii, se šíří i do dalších západoevropských států. V Bruselu dnes proti regulační politice Evropské unie demonstrovaly tisíce farmářů. V centru belgického hlavního města nespokojení sedláci se svými traktory obsadili Place de Luxembourg, kde se nachází ústředí několika unijních institucí včetně Evropského parlamentu.
Belgičtí farmáři zahájili blokády silnic a dálnic minulou neděli, v průběhu týdne se protesty přesunuly i do městských ulic. Demonstrace se konaly také v antverpském přístavu, kde několika lodím bylo zabráněno k odplutí. V Bruselu protesty narušily silniční dopravu, policie již dříve vyzvala občany, aby v době blokády využívali metro a příměstské vlaky.
Good morning, Brussels! This is going to be an interesting day...#FarmersProtest #Farmerprotest #Farmers #Bruxelles #FarmersProtest2024 pic.twitter.com/JYqOpibZmi
— Frédéric Leroy (@fleroy1974) February 1, 2024
Na Place de Luxembourg rozzlobení zemědělci zapalovali ohně a házeli vejce na budovu Evropského parlamentu, policie je následně začala kropit vodními děly. Demonstrující si poté vybili svůj vztek na historickém sousoší věnovaném britskému průmyslníkovi Johnu Cockerillovi, které stojí uprostřed náměstí. Farmáři svrhli jednu ze soch, jež ho tvoří.
Podle serveru The Brussels Times se zloba zemědělců soustředí primárně na politiku Evropské unie, jejíž regulace a nařízení farmáři považují za absurdní a neslučitelná s praxí. Zejména jim vadí předepsané konkrétní termíny, v nichž je třeba zasít plodiny, a přijatý evropský zákon o obnově přírody. Belgické zemědělské svazy a komory vyzvaly tamního premiéra Alexandera De Croo, aby jejich obavy zařadil na program dnešního summitu EU.
EU bureaucrats and politicians ringed their headquarters in Brussels with barbed wire but farmers have breached it and are now lighting fires outside the parliament building. pic.twitter.com/2XA8FHo6cN
— Rush (@exRAF_Al) February 1, 2024
Zemědělci si také stěžují na připravovanou evropskou obchodní dohodu s jihoamerickým blokem Mercosur, přičemž se obávají, že rozvolnění celních bariér povede ke vzniku nespravedlivé konkurence a dalšímu poklesu cen zemědělských, zejména živočišných, výrobků.