J. D. Vance tvrdě zkritizoval Evropu. „Pokud se bojíte vlastních voličů, nemůžeme vám pomoci“
MNICHOVSKÁ BEZPEČNOSTNÍ KONFERENCE
Americký viceprezident J. D. Vance se na bezpečnostní konferenci v Mnichově tvrdě opřel do Evropské unie. Hrozba, která podle jeho slov znepokojuje Spojené státy, není Rusko nebo Čína, ale pochází z Evropy. Evropské politiky vyzval, aby více naslouchali svým občanům, například v otázkách migrace nebo svobody slova. Nepřímo podpořil také protimigrační Alternativu pro Německo (AfD).
Vance většinu svého projevu věnoval kritice poměrů v Evropě, o válce na Ukrajině se zmínil jen okrajově. Převažovalo přitom čekávání, že v projevu nastíní představu americké administrativy o cestě k dosažení míru na Ukrajině.
„Když jste vydrželi deset lety naslouchat nadávání Grety Thunbergové, zvládnete několik měsíců poslouchat Elona Muska,“ řekl. Evropa podle něj nenaslouchá svým voličům. „Pokud se bojíte vlastních voličů, nemůže vám Amerika pomoci,“ prohlásil.
„Hrozba, která nás znepokojuje víc a více, není Rusko nebo Čína, ale pochází z Evropy. Je to odklon od Západu a USA,“ uvedl také Vance. Připomněl také nedávný útok v Mnichově nebo pálení Koránu ve Švédsku. Vance vyzval Evropu, aby zastavila nelegální migraci. Je to podle něj přáním také evropských občanů, kterým by měli politici více naslouchat. Dodal, že Německo a Spojené státy sdílí společné hodnoty. „Německá demokracie přežije i Elona Muska,“ řekl.
Následně kritizoval, jak evropské země přistupují k některým stranám označovaným za populistické. Nepřímo tím podpořil německou protimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD), která je označovaná populistickou až krajně pravicovou.
„Protipožární zdi nemají místo,“ uvedl. Jako protipožární zeď je označován princip, na základě kterého německé strany politického středu nespolupracují se stranami na okrajích politického spektra. V Německu se příští týden v neděli uskuteční parlamentní volby a AfD se v nich zřejmě stane druhou nejsilnější stranou. AfD otevřeně podporuje mimo jiné blízký Trumpův spolupracovník, miliardář Elon Musk.
Vance ve svém projevu kritizoval také omezování svobody slova v Evropě, jako příklad zmínil mimo jiné nedávno zrušené prezidentské volby v Rumunsku. Kritizoval také Evropskou komisi (EK) a její politiku regulace sociálních sítí.
Podle amerického viceprezidenta je sice důležité, aby Evropa rozvíjela svou obranyschopnost navenek, zároveň ale dodal, že mu větší starosti dělá nebezpečí, které podle něj Evropě hrozí zevnitř. Obává se, že „by se Evropa mohla zříct některých základních hodnot, hodnot, které sdílí se Spojenými státy“. „Musíme dělat více, než o demokratických hodnotách jen mluvit, musíme je žít,“ dodal Vance.
Před Vancem na bezpečnostní konferenci hovořila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, značnou část projevu věnovala válce na Ukrajině. Uvedla mimo jiné, že její pád by oslabil nejen Evropu, ale i Spojené státy.
Americký viceprezident J. D. Vance hovořil o Ukrajině jen okrajově. Krátce vzkázal, že věří, že je možné „mezi Ruskem a Ukrajinou dospět k rozumnému řešení“. Zopakoval, že že by Evropa měla vydávat více peněz na svou obranu. Prezident Donald Trump před časem vyzval, aby spojenci v Severoatlantické alianci vydávali na obranu pět procent hrubého domácího produktu (HDP).