Havlíček: Nový důchodový pilíř by nečerpal z toho prvního, systém potřebuje více nových peněz

DŮCHODOVÉ ZMĚNY

Havlíček: Nový důchodový pilíř by nečerpal z toho prvního, systém potřebuje více nových peněz
Karel Havlíček (ANO). Foto: Michal Čížek
1
Ekonomika
Jan Křovák
Sdílet:

Do důchodového systému je nutné dodat co nejvíce nových peněz. Jednak budováváním vyšší přidané hodnoty a pak novým pilířem, který by nevysával zdroje z prvního pilíře, ale byl by motivační. Pro Echo24 to řekl místopředseda hnutí ANO a stínový premiér Karel Havlíček. Reagoval tak mimo jiné na kritiku ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), že opozice jen „staví vzdušné zámky.“

Ohledně návrhu hnutí ANO na vznik nového pilíře už deník Echo24 informoval. Vládní strany nicméně návrh kritizují především kvůli tomu, že podle nich opoziční subjekt neříká detaily. „Těžko se mi komentují nápady hnutí ANO na zavedení druhého pilíře, když neexistuje žádný návrh, jen marketingový titulek. Nevíme, zda chtějí ještě víc zvýšit sociální pojistné tedy daně, nebo odklonit část odvodů z prvního pilíře, což už nám jednou v minulosti zrušili,“ uvedl ministr financí Stanjura na síti X.

„Zatím se navíc nevybrala ani koruna, ale opozice už zase staví vzdušné zámky o školách, dálnicích a jaderných blocích. Neříkám, že vládní návrh důchodové reformy už bude beze změn, ale potřebujeme seriózní debatu, konkrétní návrhy a nestrkat hlavu do písku před negativním scénářem vývoje deficitu důchodového účtu ve výši 5 % HDP (350 miliard korun) do 20 let,“ dodal Stanjura.

Místopředseda sněmovny Karel Havlíček pro Echo24 dodal detaily. „Náš pohled na zajištění důstojných důchodů budoucích seniorů je naprosto odlišný od vládního pohledu. Oni sázejí na účetní pohled, který jim říká, že vyšší věk odchodu do penze to vyřeší. My tomu nevěříme, nikdo netuší, jaký bude za 30 let trh práce. Klíčové je dostat do systému více nových peněz,“ řekl pro Echo24 Havlíček.

Zaprvé je podle něj nutné udělat vše pro posílení přirozených příjmů. „Tedy udělat vše pro vybudování ekonomiky postavené na přidané hodnotě a zdravém HDP, tedy na produktivitě státu, která musí růst rychleji než jsou demografické změny,“ vysvětlil Havlíček.

„A za druhé tam chceme dostat peníze přes nový pilíř. Motivační, který nebude vysávat zdroje z prvního pilíře. Státem garantovaný. Nepovinný, ale s možným povinným bonusem od zaměstnavatele. Je to námět pro vládu, částečně skandinávský model. Podstata je mimo jiné v tom, že stát si bude půjčovat biliony korun na infrastrukturu a je ke zvážení, jestli stovky miliard, které zaplatí v příštích 20 letech na úrocích, nesměrovat i na střadatele, tedy budoucí seniory, kteří by si spořili a zhodnocovali zdroje,“ uvedl Havlíček.

„Pro ně by to bylo zřejmě i nižší zhodnocení než u komerčních subjektů, ale vyvážila by to jistota, že o zdroje nepřijdou. Samozřejmě by se tím neodfinancovalo vše, co stát potřebuje, ale bylo by to součástí mixu cizích zdrojů. To už je částečně i německá cesta, kdy do toho stát dává další zdroje, které investuje. Je na vládě, aby tyto varianty vyhodnotila,“ dodal bývalý ministr průmyslu a obchodu a také dopravy.

Vláda chce sahat na důchodové fondy a peníze pojišťoven

Vláda se dlouhodobě zabývá myšlenkou využití volných prostředků, které si v současnosti lidé spoří na důchod. „Nejedná se jenom o jádro, ale o financování dalších oblastí, samozřejmě se státem garantovaným úročením, to je klíčová podmínka. Aktivně to nyní řešíme včetně toho, jaká legislativa, respektive jaké zákony by se musely měnit. Dáváme dohromady, o jaké nástroje by se mohlo jednat. Jedním z nich by kromě financí z důchodových fondů mohly být třeba volné peníze pojišťoven,“ uvedl pro Echo24 koncem března ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček řekl, že osobně tuto iniciativu podporuje. „Jeden z neduhů české ekonomiky je, řekněme, nízká dynamika kapitálového trhu. Česká ekonomika tento potenciál využívá výrazně méně, než je tomu v okolních zemích. Nemalé zdroje, které mají občané uloženy například v důchodových fondech by podle mého názoru mohly být investovány mnohem efektivněji také do projektů se státní garancí, jako je například výstavba nových jaderných zdrojů či investice do dopravní infrastruktury,“ řekl pro Echo24 Vlček.

S ambicí souhlasí také lidovci. „Osobně se domnívám, že zejména finance dobrovolně spořené ve třetím pilíři důchodového systému by měly být investovány i do infrastrukturních a dalších strategických projektů státu. A to s přiměřeným tržním výnosem a zejména s minimální mírou rizika. A není důvod, aby mezi tyto projekty nepatřila také výstavba bloků jaderné elektrárny,“ řekl pro Echo24 ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články