Vakcína proti rakovině? Moderna ji chce používat už za pár let
LÉČBA RAKOVINY
Farmaceutická společnost Moderna se nechala slyšet, že by do roku 2030 chtěla zavést vakcíny proti rakovině, srdečním chorobám a dalším onemocněním ohrožujících život. S odkazem na hlavního lékaře Moderny Paula Burtona o tom informuje list The Times of Israel.
Vakcíny proti rakovině by navíc měly být personalizované, tudíž by se zaměřovaly na různé typy nádorů. Podle Burtona by léčba měla být „vysoce účinná“ s potenciálem zachránit „stovky tisíc, ne-li milionů“ životů, a to už v roce 2030.
Podle společnosti se tohoto pokroku dočkáme díky „skokovému pokroku dosaženém při vývoji mRNA COVID vakcín“. Někteří vědci uvedli, že 15 let pokroku se díky inovacím, které přinesla život zachraňující mRNA vakcína COVID-19, zkrátilo do 12-18 měsíců.
„Myslím, že budeme mít vakcíny na bázi mRNA pro vzácná onemocnění, která byla dříve neléčitelná, a myslím, že za 10 let se přiblížíme světu, kde skutečně budete moci identifikovat genetickou příčinu nemoci a s relativní jednoduchostí ji upravit a opravit pomocí technologie založené na mRNA,“ uvedl Burton.
Vakcíny COVID-19 s mRNA fungují tak, že se do nich vpraví genetický kód pro spike protein, který pokrývá povrch koronaviru. Tento kód, mRNA, je uzavřen v malé tukové kuličce a instruuje tělesné buňky, aby vytvořily několik neškodných kopií spike proteinu, které vycvičí imunitní systém, aby rozpoznal skutečný virus. Tuto metodu používá společnost Moderna k vývoji vakcín, které jsou zaměřeny na různé typy nádorů.
Podle Burtona ji lze aplikovat na nejrůznější oblasti onemocnění, jako je rakovina, infekční onemocnění, kardiovaskulární onemocnění nebo autoimunitní choroby. Burton rovněž uvedl, že jedna jediná vakcína by mohla pokrýt celou řadu různých respiračních onemocnění, včetně COVID, chřipky a RSV.