Wyoming zakázal potratové pilulky, zákon schválili republikáni
ZRUŠENÍ POTRATOVÉ PILULKY
Wyoming se stal prvním státem USA, který zakázal užívání nebo předepisování potratových pilulek. Zákon, který podepsal guvernér Mark Gordon, začátkem tohoto měsíce schválil republikány ovládaný zákonodárný sbor. Informuje o tom list The Guardian.
Podstatou dvoustránkového návrhu zákona ve Wyomingu je ustanovení, podle něhož je nezákonné „předepisovat, vydávat, distribuovat, prodávat nebo používat jakýkoli lék za účelem zajištění nebo provedení potratu“.
Ze zákazu jsou vyňaty takzvané pilulky „ráno po“ (jako je například u nás známý Postinor), tedy antikoncepční léky na předpis, které se používají těsně po nechráněném sexu.
Zákon rovněž zahrnuje výjimku pro jakoukoli léčbu nezbytnou k ochraně ženy „před bezprostředním nebezpečím, které významně ohrožuje její život nebo zdraví“ a také pro jakoukoli léčbu „přirozeného potratu podle aktuálně uznávaných lékařských doporučení“.
Porušení zákona má být považováno za trestný čin, za který hrozí až šest měsíců vězení a pokuta až 9 000 dolarů (asi 200 tisíc korun).
Ředitel wyomingské pobočky American Civil Liberties Union (ACLU) Antonio Serrano ve svém prohlášení guvernérovo rozhodnutí zákon podepsat kritizoval. „Důležitá lékařská rozhodnutí, včetně rozhodnutí o potratu, by měla být otázkou zdraví člověka, nikoli otázkou politickou,“ uvedl Serrano.
Nový zákon ve Wyomingu přichází v době, kdy sílí pravicové snahy o potlačení umělých potratů způsobených léky, přičemž federální soudce v Texasu v současné době zvažuje celostátní zákaz potratové pilulky mifepriston v reakci na žalobu skupin bojujících proti potratům.
Kombinace dvou pilulek mifepristonu a dalšího léku je v USA nejběžnější formou potratu. Potraty pomocí pilulek byly v USA preferovanou metodou ukončení těhotenství ještě předtím, než nejvyšší soud zrušil rozsudek ve věci Roe versus Wade, který téměř pět desetiletí zaručoval právo žen na potrat.
Od tohoto rozhodnutí z června loňského roku je omezení potratů čistě na jednotlivých státech a situace se rychle mění. Třináct států nyní prosazuje zákaz interrupce v jakémkoli stádiu těhotenství a další stát, Georgia, ji zakazuje, jakmile lze zjistit srdeční činnost, tedy přibližně v šestém týdnu těhotenství.
Soudy pozastavily prosazování zákazů potratů nebo hlubokých omezení v Arizoně, Indianě, Montaně, Ohiu, Jižní Karolíně, Utahu a Wyomingu. Soudy ve státě Idaho přinutily stát povolit potraty v naléhavých případech.