Pracující důchodci. Koalice řešila, jak je zvýhodnit, uvedl Bartoš
DŮCHODY
Lídři koaličních stran v úterý při debatě o důchodové reformě řešili aspekty mezigenerační solidarity či motivaci lidí, kteří chtějí pracovat i v důchodovém věku. Novinářům to při příchodu na středeční jednání vlády řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Finální shodu v koalici očekává na přelomu března a dubna. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bylo jednání úspěšné a strany se významně posunuly dál.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob po zhruba pětihodinovém úterním jednání novinářům řekl, že na řadě opatření důchodové reformy je shoda, některé věci je však třeba doladit. Shoda podle něj panuje na nejzásadnějších věcech.
"Řešili jsme jak aspekty mezigenerační solidarity, tak to, aby se v kritických situacích, kdy je nějaká ekonomická krize, nedostali důchodci a senioři do svízelné situace," řekl Bartoš. Jedná se podle něj o komplex opatření.
Jedna část je motivační, týká se toho, jak bonifikovat lidi, kteří i po dosažení důchodového věku chtějí pracovat. Zároveň se podle vicepremiéra vedou debaty o tom, jak pomoci rodičům, kteří část svého života pečují o dítě na rodičovské dovolené, čímž se pozastaví jejich kariérní rozvoj.
"Jsou tam ještě otevřené otázky, kterými se budeme dál zabývat. Vyžádali jsme si ještě některé další analýzy, dopočty, data," uvedl po jednání kabinetu premiér Fiala. Je podle něj důležité reformu udělat tak, aby fungovala, byla ufinancovatelná a zajistila důstojné penze příštím generacím.
Národní ekonomická rada vlády (NERV) kvůli zadlužování doporučovala zvedání penzí zpomalit a znovu v lednu zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd místo poloviny. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) před nedávnem ČTK řekl, že by tento krok byl namístě. NERV radí omezit i počet předčasných důchodů. Zájem o dřívější penzi loni projevilo 20.000 lidí, důvodem byla výhodnost.