V Česku byla vidět polární záře, nejsilnější za dvacet let
POLÁRNÍ ZÁŘE V ČR
síti X to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Pro její pozorování je podle meteorologů důležitá jasná a tmavá obloha a výhled nad severní obzor. Že by záře mohla být tento víkend vidět, odborníci očekávali. Důvodem je mimořádně eruptivní aktivita Slunce v posledních dnech.
Na mnoha místech Česka byla v noci vidět polární záře. Šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. Na"Se setměním už je zřejmé, že polární záře je vidět velmi silně. Její intenzita se může ale velmi rychle průběžně měnit," uvedl ČHMÚ. Později doplnil, že jde o nejsilnější polární záři za posledních 21 let.
Praha - Bílá hora pic.twitter.com/AQly0ECW2z
— Martin Wolker 🪂 (@Neolker) May 10, 2024
👀Máme za sebou jednu z nejsilnějších polárních září za desítky let a před 24 hodinami by asi málokdo tipoval, co nastane. Intenzita polární záře byla taková, že ji mohli spatřit i obyvatelé Kanárských ostrovů, což je naprosto bezprecedentní.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 11, 2024
👌Viděli jste ji také? Budeme rádi… pic.twitter.com/jGcZ9QKQRU
Pod příspěvek na síti X lidé připojili desítky fotografií se zaznamenanou polární září. Podle příspěvků ji pozorovali mimo jiné v Plzni, Českém Krumlově, na severní Moravě, v Olomouci, ale i v Brně či na Blanensku.
Aurora Borealis#auroraborealis pic.twitter.com/9X2Qz8jSud
— Ondra Vyhlídal (@injeneer_ondra) May 10, 2024
"V nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání či i spatření polárních září ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka a Slovenska. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo deset silných erupcí. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu v průběhu pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend," uvedl už dříve astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Polární záře, které lze z Česka pozorovat, bývají obvykle velmi slabé. Nezkušení pozorovatelé si je podle Horálka mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky.
Druhá vlna silné polární záře v ČR… tohle se nedá popsat slovy. Nestíháme prakticky fotit ! pic.twitter.com/25aSBhUucv
— Lukáš Ronge (@RongeLukas) May 10, 2024
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. "V Česku a na Slovensku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit, mimo jiné i kvůli přemíře škodlivého světelného znečištění z měst," řekl Horálek.
❗️Se setměním už je zřejmé že polární záře je vidět velmi silně. Její intenzita se může ale velmi rychle průbězně měnit. Držíme palce. Zásadní je jasná a tmavá obloha a výhled nad severní obzor. Můžete použít i mobilní telefon. Foto Lukáš Ronge. pic.twitter.com/G6efaJ8vUR
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 10, 2024
Zájemcům o pozorování polárních září Horálek doporučil sledovat takzvané aurorální monitory, na počítači na stránkách www.solarham.com nebo www.spaceweatherlive.com, případně prostřednictvím mobilní aplikace Aurora Alerts.
May 11, 2024— Vlastimil Weiner (@VlastimilWeiner)Astrofotograf @ESO @zdenek_bardon (📷 FB) z Rasošek u Jaroměře: "Včerejší (z 10. na 11. 5.) polární záře byla bez přikrášlení naprosto neuvěřitelný nebeský 'cirkus' se vším všudy. Absolutně úžasné!!! Přivezl jsem asi 1 500 snímků, tak alespoň jeden z nich, než půjdu spát." pic.twitter.com/iYc76KfHRt