Dva bývalí komunisti ve finále. To je pod červenou čarou, zdržím se hlasování, řekl Kocáb

KONUNISTICKÁ MINULOST

Dva bývalí komunisti ve finále. To je pod červenou čarou, zdržím se hlasování, řekl Kocáb
Hudebník a aktivista Michael Kocáb. Foto: Pavol Frašo/Flickr.com/Wikimedia Commons CC 2.0 Generic License
1
Domov
Sdílet:

Výsledek prvního kola prezidentských voleb je pro mě něco naprosto nepřijatelného. Řekl to bývalý ministr pro lidská práva a občanský aktivista v době sametové revoluce Michal Kocáb. Dodal, že je pro něj zklamáním, že 70 procentům voličů nevadí komunistická minulost vítězů prvního kola Andreje Babiše a Petra Pavla. Sám ve druhém kole zřejmě volit nepůjde.

„Pro mě je to naprosto nepřijatelné a zklamání. Když sečtete ty porce procent, tak je to sedmdesát procent lidí, kterým nevadí komunistická minulost. To je hluboko pod červenou čarou, kterou jsem si vytyčil sám pro sebe a kterou jsme si vytyčili v průběhu sametové revoluce,“ řekl Kocáb v pořadu Pro a proti na stanici Český rozhlas Plus. „Kdy se míníme rozejít s komunismem, vždyť to byla zločinecká organizace, vždyť to byl vražedný nástroj,“ řekl Kocáb.

Ve stejném pořadu vystoupil i jeho spolupracovník z dob sametové revoluce a kandidát na prezidenta z období před pěti lety Michal Horáček. Ten upozornil, že v Česku žije stále jistě milion lidí a jejich rodinní příslušníci, kteří sami byli v KSČ. „Je to součást naší historie, jakkoliv nám to může být líto, tak s tím nemůžeme nic dělat. Pro mě je podstatné to, zda ti bývalí straníci jsou schopní vnímat svou komunistickou minulost jako problematickou a dalších 33 svobodných let se snažili aktivně tohle své selhání nějak napravit,“ řekl Horáček.

Kocáb nicméně řekl, že omluvy, kterými se Pavel i Babiš ohání, jsou pouze účelové. „Ten distanc je účelový, oni se chtějí vydrápat na post prezidenta republiky, tak se omluvili. Skutečná prosba o odpuštění je něco úplně jiného. Omlouvám-li se v souvislosti s tím, že chci získat další lukrativní post, tak to není skutečná omluva. Pokud by to mysleli vážně, tak se nebudou tlačit na to první místo ve společnosti, protože tím tu společnost rozdělí, jak ji ani Miloš Zeman ani Václav Klaus ani nerozdělil,“ řekl Kocáb s tím, že se jedná o plivnutí do obličeje obětem komunistického režimu.

„Tady vzniká něco jako hysterie doprovázená kolektivním nevědomím a já si vyhrazuji právo na svůj názor,“ řekl Kocáb a naznačil svůj postoj pro druhé kolo. „Je to jako v parlamentu, kde se hlasuje „pro, proti, zdržel se hlasování“. Já se zdržím hlasování, je to legitimní politický nástroj,“ řekl Kocáb. „Princip těchto lidí je takový, že okamžitě přejdou do nového režimu, snaží se zapomenout na to, co bylo, ale hlavně na těch lukrativních pozicích,“ dodal.

„Ať si v zásadě každý dělá, co chce, pracuje, kde chce, ale je tady jedna výjimka. A tou je hlava státu, protože ta dává celému světu najevo, jakou morálku má ten který stát,“ řekl Kocáb pro ČRo Plus. „I já vedu vnitřní zápas, jestli volit srdcem nebo hlavou. Hlava mi jasně říká, koho bych měl volit, to je jednoznačné. Srdce mi říká ne, nepřekročíš tu linii,“ dodal.

„Prozíravost kádrové politiky KSČ“

Naopak radost projevuje z finále prezidentské volby bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten vyzdvihl „prozíravost kádrové politiky KSČ“ s odkazem na to, že její bývalí členové mohou po 33 letech usilovat o post prezidenta republiky. „Ukazuje se jak prozíravá byla kádrová politika bývalé KSČ,“ podotýká Filip s tím, že v KSČ byl také třetí prezidentský kandidát Tomáš Zima.

Podle Filipa byli v prvním kole prezidentských voleb tři bývalí členové KSČ, včetně lékaře a bývalého rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. „V prvním kole prezidentské volby byli 3 bývalí členové KSČ (nikoliv KSČM), 37,5 procent, ve druhém kole jdou 2 členové, tam mají 100 procent,“ napsal Filip na twitteru s tím, že Babiš i Pavel zůstali věrní svému tehdejšímu působení.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články