Macron tvrdě útočí na Německo: „Vaše protijaderná politika je historická chyba!“
FRANCOUZSKÁ ZAHRANIČNÍ POLITIKA
Energetický spor mezi Francií a Německem se vyostřuje a francouzský prezident Emmanuel Macron označil berlínskou protijadernou politiku za „historickou chybu.“ Macron na setkání velvyslanců pronesl plamenný projev o evropské energetické politice a tvrdě se pustil do Berlína. „Odepřít nebo zpomalit investice a inovace do jaderné energetiky v Evropě by bylo historickou chybou,“ prohlásil Macron podle německého deníku Bild. Macronův útočný zahraničně politický projev se dotkl i Nigeru, kde podle něj francouzský velvyslanec zůstane navzdory tomu, že mu junta dala 48 hodin na opuštění země, nebo Kosova a Srbska, kterým pohrozil.
Podle francouzského prezidenta je třeba „jednat s našimi německými přáteli a snažit se je přesvědčit.“ Za Macronovými ostrými výroky stojí dlouhodobý spor mezi Berlínem a Paříží ohledně reformy evropského trhu s elektřinou. Francouzský vůdce vyhlásil „renesanci jaderné energie“ s tím, že chce masivně investovat do jaderné energetiky a pomocí státních dotací obnovit starší elektrárny.
Zatímco německá vláda v dubnu ukončila provoz svých posledních reaktorů a chce dotovat obnovitelné zdroje energie. Podle Macrona je to špatná cesta a jeho cílem je „větší nezávislost, snížení uhlíkových emisí a další vytváření pracovních míst a průmyslu na evropské půdě.“
Kromě toho je také chybou spoléhat se na uhelnou energetiku. „Více uhlí v Evropě není nic dobrého pro společný cíl, kterým je snížení emisí CO₂,“ řekl Macron. Německo kritizuje také švédská poslankyně Sara Skyttedalová právě kvůli tomu, že zavřelo jaderné elektrárny a teď dováží ještě více „špinavé“ elektřiny z uhelných elektráren. Berlín skrze to podkopává cíle energetické transformace, dodala poslankyně.
„Bezohledný odchod od jaderné energie zastiňuje všechny investice do obnovitelných zdrojů energie, jelikož CO₂ stopa uhlí zůstává,“ řekla Skyttedalová pro deník Bild. „Německý vliv na evropskou energetickou politiku je podle mého názoru příliš konstruktivní a odpovědný,“ doplnila švédská poslankyně.
Podle deníku Německo dosáhlo historického rekordu a ze zahraničí dováží více elektřiny, než kdykoliv předtím. „Od odstavení jaderných elektráren je Německo čistým dovozcem – a objem dovozu stále roste,“ píše Bild.
Macron ve svém projevu prezentoval tvrdou francouzskou diplomacii. Francouzský velvyslanec v Nigeru v této středoafrické zemi podle něj zůstane navzdory tlaku vůdců nedávného puče, který Paříž neuznává. Ambasador má přitom do dvou dnů podle junty opustit zemi. Ambasáda byla údajně odpojena od elektřiny.
Macron také zopakoval podporu Francie svrženému nigerskému prezidentovi Mohamedu Bazoumovi, jehož rozhodnutí neodstoupit označil za odvážné. "Myslím, že naše politika je správná. Je založena na odvaze prezidenta Bazouma a na závazcích našeho velvyslance na místě, který zůstává navzdory veškerému tlaku, navzdory všem prohlášením ze strany nelegitimních úřadů," řekl Macron.
Macron rovněž varoval, že proti Kosovu a Srbsku mohou být přijata opatření, pokud se „nebudou chovat zodpovědně“. Podle něj bruselská dohoda, známá jako „francouzsko-německý“ návrh, je správnou cestou. Vyzval, aby se strany znovu zapojily do uspořádání nových voleb ve čtyřech obcích na severu Kosova, a aby se Srbové vrátili do kosovských institucí.