„Slováci jsou rusofilnější. Většina si přeje ukončit vojenskou pomoc Ukrajině“

SLOVENSKO PŘED VOLBAMI

„Slováci jsou rusofilnější. Většina si přeje ukončit vojenskou pomoc Ukrajině“
Pozvání redaktora Echa Lukáše Novosada přijali Tomáš Němeček, Evžen Gál a Michal Stehlík. Foto: Petr Lutonský
2
EchoSalon
Lukáš Novosad
Sdílet:

O tom, jak v týdnech těsně před slovenskými parlamentními volbami vnímat slovenskou politiku a její mimořádně vybičovanou kampaň, a o tom, jak se to vše proplétá s politikou maďarskou, v Salonu Echa diskutují hungarista a historik Evžen Gál, novinář, právník a spisovatel Tomáš Němeček a historik, slovakista a náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík.

Celý záznam salonu v audio i videoverzi najdete ZDE.

V poslední době jsme v českých médiích mohli číst titulky, že Slováci se významně přichylují k Rusku a že vzrůstá počet těch, kteří by chtěli vystoupit z NATO. Co je na tom pravdy?

Němeček: Průzkumy na toto téma jsou poměrně robustní a dost jednoznačné. Třeba podle jednoho z přelomu července a srpna si většina Slováků přeje, aby nová vláda ukončila vojenskou pomoc Ukrajině. Nemají nic proti humanitární pomoci, to opakuje i favorit nadcházejících voleb, dlouholetý premiér Robert Fico, ale to, že by nová vláda neměla napadané zemi dál vojensky pomáhat, si myslí padesát jedna procent Slováků. Z toho 37,3 % říká, že by vojensky pomáhat neměla určitě, zatímco těch, kteří by ve vojenské pomoci určitě pokračovali, je jenom 23 %. Nejde přitom o ojedinělý průzkum, který by vychyloval jiná čísla, tato spíše trvají. Ostatně o tom, že by vojenská pomoc Ukrajině měla skončit, jsou přesvědčeni i někteří významní slovenští intelektuálové, kteří se řadí mezi konzervativce. Čili je to vážné.

Stehlík: Téma, které jsme načali, není na Slovensku nové, jen konečně začíná být vidět – což je vlastně špatná zpráva. Slováci jsou dlouhodobě rusofilnější než Češi a Robert Fico je schopen toho využívat, protože je to typ machiavellistického muže moci, který využije čehokoli, čeho k posílení moci využít lze. On si nevymýšlí agendu sám, nýbrž využívá toho, co je na Slovensku latentně přítomno neustále. V tomto případě nejde ani tak o náklonnost k Rusku, jako spíš o názor, že zlý, zdegenerovaný a liberální Západ je horší než despotické Rusko.

Gál: Protože sleduji především Maďarsko, mohu říct, že jsou očividné paralely mezi slovenskou a maďarskou politikou. To, co teď vidí slovenská veřejnost, sleduje ta maďarská už dlouho. Nejen z výzkumů veřejného mínění, ale i z chování Maďarů na sociální sítích je zřejmé, že podpora maďarské veřejnosti vůči Rusku je vysoká. Proto taky je znát silná podpora Fica z maďarské strany.

Němeček: Pokud jde o interpretaci nálad slovenského obyvatelstva, zdá se mi podnětný rozhovor s knězem Andrejem Ziolkovským, intelektuálem, který jednak přednáší na teologické fakultě a jednak slouží na Spiši v malé obci a který o náladách ve svém okolí říká, že postoj nepomáhat vojensky napadané zemi se mu zdá odpovídat zavedené slovenské mentalitě: „Jako národ jsme nikdy neměli ochotu stát v první linii, šlo o pud sebezáchovy zůstat v závětří, do ničeho se nemíchat a čekat, než to přehřmí. Pak se přizpůsobíme a bude klid.“ Takže slovenský postoj nutně nemusejí být sympatie k Rusku, může to znamenat úsilí nezaplést se do konfliktu.

Celý Salon si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články