Wagnerovci už neverbují ve věznicích, váznou dodávky munice. Chtějí pryč z Ukrajiny
BUDOUCNOST WAGNEROVCŮ
Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se chystá omezit operace svých žoldnéřů na Ukrajině, kde se jim kvůli mocenským sporům dostává čím dál tím menší podpory. S odvoláním na osoby obeznámené se situací to píše agentura Bloomberg, podle které Prigožin plánuje přesunout svou pozornost zpět do Afriky.
Wagnerova skupina, kterou podle západních médií ruský bezpečnostní a politický aparát vnímá jako rostoucí mocenskou hrozbu, se na Ukrajině potýká s nedostatkem mužů a munice. Žoldnéřům se zatím i přes několikaměsíční úsilí a ohromující ztráty nedaří dobýt jejich hlavní cíl - ukrajinské město Bachmut. Ruským armádním velitelům se díky tomu podařilo zpochybnit vojenskou zdatnost Wagnerovy skupiny u ruského prezidenta Vladimira Putina, uvedli lidé blízcí Kremlu a zpravodajským službám, kteří hovořili s Bloombergem pod podmínkou anonymity.
Ruští velitelé u Putina Prigožinovy bojovníky kritizovali, že místo vojenského umu dosahují výsledků tím, že posílají velké množství rekrutů na smrt. Putin nedávno zbavil Prigožina výsady nabírat nové žoldnéře z řad vězňů a převedl ji na ministerstvo obrany, přičemž věznice byly pro Wagnerovu skupinu hlavním zdrojem nových mužů, píše Bloomberg. Zpomalily se i dodávky munice od armády.
"Prigožin se všem plete do cesty," řekla Taťána Stanovajová, zakladatelka politické poradenské společnosti R.Politik. "Teď už ho chrání jen osobní vztah s Putinem, který ho do určité míry stále považuje za užitečného," dodala.
Přesunu Prigožinových jednotek do Afriky v tuto chvíli nic nenasvědčuje. Zdroje Bloombergu ale uvádějí, že kvůli složité situaci na ukrajinské frontě bude Wagnerova skupina věnovat do budoucna africkému kontinentu větší pozornost. Náborový inzerát, který skupina zveřejnila v pondělí, nabízí volná místa na šest měsíců na Ukrajině a na devět až 14 měsíců v Africe. Píše se v něm také, že zájemci o službu v afrických zemích budou nejprve v záloze.
Prigožin, který začínal jako podnikatel v gastronomii, loni po dlouhých letech spekulací poprvé přiznal, že je zakladatelem Wagnerovy skupiny. Její žoldnéři bojovali nejprve v roce 2014 na Donbasu na východě Ukrajiny a později pomohli Rusku podpořit syrského vůdce Bašára Asada. Na podporu geopolitických cílů Kremlu Prigožin vybudoval síť v Africe, která se táhne od Libye přes Súdán po Mali či Středoafrickou republiku.