Ukrajina očekává, že bude přijata do EU „za méně než dva roky“

UKRAJINA V EU

Ukrajina očekává, že bude přijata do EU „za méně než dva roky“
Německý kancléř Olaf Scholz a ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Foto: Ukrajinský úřad vlády
1
Svět

Ukrajina očekává, že projde jednáními o vstupu do Evropské unie za méně než dva roky. Prohlásil to ukrajinský premiér Denys Šmyhal při informování o summitu EU-Ukrajina, který by se měl konat počátkem února přímo na Ukrajině. Uvedla to agentura Unian. Podobně se o členství Ukrajiny v mezinárodních organizacích vyjádřil bývalý velvyslanec v Česku a současný náměstek na ministerstvu zahraničí Jevhen Perebyjnis. Přitom přístupová jednání ani nezačala, obyčejně trvá přístupový proces řadu let, a to včetně daleko vyspělejších zemí než je Ukrajina, devastovaná probíhající válkou.

„Očekáváme, že za necelé dva roky projdeme cestou jednání o vstupu do Evropské unie. A pak se Ukrajina stane plnohodnotným členem EU. Objem práce je kolosální. Zároveň vidíme, že naši evropští partneři jsou odhodláni v otázce integrace produktivně spolupracovat. Jasným důkazem toho bude v následujících týdnech návštěva šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která bude nejen důležitým signálem pro další podporu Ukrajině ve válce, ale také ukáže, že EU je otevřena procesu vyjednávání o přistoupení Ukrajiny,“ řekl Šmyhal.

Jak informovala agentura Unian, už 3. února se má na Ukrajině konat summit Ukrajina-EU. Mezi prioritními tématy se bude diskutovat pokrok Ukrajiny v provádění sedmi doporučení nezbytných pro přechod k předvstupním jednáním s EU. Loni v červnu udělila Evropská rada Ukrajině status kandidáta na členství v Evropské unii.

Premiér Denys Šmyhal řekl, že spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou přijede na Ukrajinu více než 10 evropských komisařů, aby zde vedli mezivládní konzultace.

V EU můžeme být v roce 2025, doplňuje Perebyjnis

Podobně se k členství Ukrajiny v EU v rozhovoru pro Voxpot vyjádřil i bývalý velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis.

„Jsem přesvědčen, že za několik let bude Ukrajina členskou zemí Evropské unie,“ uvedl v rozhovoru. Na dotaz, zda by to podle něj mohlo být už například v roce 2025, odpověděl, že je to reálné. „To je úplně reálné. Co se týče NATO, teoreticky by to mohlo být i dřív, protože Ukrajina je na vstup do aliance technicky připravena. Členství nám slíbili už na summitu v Bukurešti v roce 2008, takže před 14 lety. Za tu dobu jsme udělali obrovský pokrok. Členství v NATO proto není technická otázka, je to otázka politická. A ta zní, jestli jsou všechny členské země připraveny vnímat novou realitu a nebát se ruské reakce,“ uvedl současný náměstek ministra zahraničí. Zároveň upozornil, že už nyní Ukrajina s NATO silně spolupracuje. Potvrdil tak tvrzení ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova, že Ukrajina, už je de facto členem NATO. Perebyjnis doplnil, že reálně lze o plnoprávném členství v NATO mluvit, až po skončení války. Upozornil však, že nyní je ukrajinská armáda jedna z nejzkušenějších na světě a pro NATO bude přínosem.