Obílené vládní hroby

POLITICKÁ ARÉNA

Obílené vládní hroby
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Foto: MPSV
1
Politická aréna
Andrej Babiš
Sdílet:

POLITICKÁ ARÉNA Ministr Jurečka nám všem už více než dva týdny nestydatě lže do očí. Tolik vytáček kolem večírku na MPSV jsem v politice ještě nezažil. Upřímně ale nevím, co je horší – ministr, který se vymlouvá jak malý kluk, nebo premiér, který se neumí zachovat jako chlap a místo toho celému trapnému představení asistuje.

Pojďme si celou aféru zrekapitulovat. Jurečka nejdřív lhal o tom, že se o střelbě na FFUK dozvěděl až kolem 19. hodiny. Pak lhal o tom, že večírek na MPSV skončil kolem 21. hodiny. Pak se ještě jak malý kluk vyhýbal odpovědi, jestli se na večírek vrátil.
Z očitých svědectví přitom víme, že Jurečka o střelbě věděl už v 16 hodin. To mu ale nebránilo křepčit na vánočním večírku na MPSV až do 21 hodin, než odjel na mimořádné jednání vlády. Pak se na ministerstvo, na kterém už vlály černé vlajky, vrátil. Party na resortu probíhala ještě o půlnoci a Jurečka z MPSV odcházel až v půl čtvrté ráno.

Kdybych já byl premiér, tak by Jurečka ministrem dávno nebyl. A bylo by mi úplně jedno, že je předseda koaliční strany. Čert vem nějakou koalici, takový nedůvěryhodný a prolhaný člověk nemá ve vládě co dělat. To by ale nesměl být premiérem pan Fiala. Ten sice o hodnotách stále mluví, ale když dojde na lámání chleba, tak jde veškerá morálka stranou, protože u něj – jako ostatně u celé pětikoalice – platí, že koryto bližší než kabát.

Jurečka ale měl z vlády letět už dávno, především proto, co jako ministr práce a sociálních věcí „dokázal“. Zaštítil nezákonné osekání důchodů, rozdělil děti na dvě kategorie, když navýšil rodičovský příspěvek jen na děti narozené po 1. lednu 2024, souhlasil se seškrtáním daňových úlev pro rodiny (slevy na manželku, slevy na studenta, školkovné) nebo ořezal příspěvky na péči pro nemohoucí.

Nezapomínejme na to, že za Jurečky se výměry důchodů vypočítávají s mnohaměsíčním zpožděním, že úřady práce kolabují a že sociálním službám chybí lidi a peníze. Pro sebe a své kámoše ale pan ministr peníze najde vždycky. Takže zatímco Fialova vláda lidem utahuje opasky, pan Jurečka organizuje z peněz daňových poplatníků vánoční večírky za 400 tisíc, financuje vlastní propagaci a na ministerstvu vytváří stovky nových míst, jistě pro řadu zasloužilých straníků, jak je u lidovců zvykem.

A pak jsou tu všemožné kauzy, které média tak nějak přehlížejí. Za Sobotkovy vlády pan Jurečka zaměstnal svého bratra na ministerstvu zemědělství, a ten pak jistě nějakou náhodou dostal půlmilionovou dotaci. V zemědělství jeho rodina podniká dál a aby mohl pobírat dotace, převedl svou farmu na manželku. Jasný střet zájmů nikomu nevadí. Takový mix nekompetence a papalášství se jen tak nevidí.

Pánové Fiala a Jurečka se rádi staví do role dobrých křesťanů. Proto bych jim rád připomněl jeden citát z Bible: „Běda vám, zákoníci a farizeové, pokrytci! Podobáte se obíleným hrobům, které zvenčí vypadají pěkně, ale uvnitř jsou plné lidských kostí a všelijaké nečistoty.“

Sdílet:

Hlavní zprávy