Meloniová a Le Penová sjednocují evropskou pravici. V Česku se to týká ODS a SPD
POLITIKA V EU
Na pozadí evropské politiky se rýsuje velké stmelování a sbližování pravicových stran napříč unií. Italská premiérka Giorgia Meloniová prohlásila, že se pokusí sjednotit evropské pravicové strany a chce, aby si Evropa „vzala zpět“ kontrolu nad svým osudem. Rostoucí sbližování naznačují také smířlivá slova šéfky francouzského pravicového Národního sdružení Marine Le Penové vůči italské pravici Bratři Itálie, píše zpravodajský Euractiv. Obě strany si ne vždy rozuměly, ale poslední kroky mohou znamenat obrat ke zlepšujícím se vztahům. Kromě toho jsou součástí evropských frakcí, kde působí také ODS a SPD.
Meloniová v rozhovoru pro televizi Canale 5, kterou založil zesnulý a kontroverzemi opředený premiér Silvio Berlusconi, řekla, že aktuálně hledají předsedu Evropské komise. „Opravdovou výzvou ale je vytvořit jinou většinu, než jakou jsme viděli v posledních pěti letech, což je nepřirozená většina mezi Evropskou lidovou stranou a socialisty,“ řekla Meloniová.
Premiérka a šéfka Bratrů Itálie nastínila model o sjednocení evropských pravicových stran, který by chtěla realizovat v dalším evropském zákonodárném sboru. „Chtěla bych se pokusit zopakovat v Evropě to, co se podařilo v Itálii. Sjednotit strany kompatibilní ve svých vizích, přestože mají zcela odlišné nuance,“ uvedla Meloniová. Zároveň dodala, že je to náročný, ale fascinující úkol, jehož výsledkem má být poslání levice do opozice.
Slova italské premiérky by podle analytiků mohla naznačovat možnost spojenectví se skupinou Identita a demokracie, kterou v EU spravuje francouzská neúspěšná kandidátka na prezidentku Marine Le Penová. „Máme několik společných bodů s Georgií Meloniovou. Nejde o jednotlivce, ale celkově o svobodu. Meloniové a Matteo Salvinimu jde pouze o svobodu,“ řekla Le Penové podle portálu Euractiv. „Určitě existuje společná shoda pro svobodu lidí, kteří žijí v Evropě,“ dodala.
Podobná prohlášení by mohla znamenat prudký obrat ve směřování evropské pravice. Ještě nedávno Le Penová kritizovala Meloniovou v Římě, kde se jí ostře zeptala, zda podpoří Ursulu von der Leyenovou znovu do čela Evropské komise. „My to nikdy neuděláme,“ řekla Le Penová.
Meloniová přišla také s několika kritickými komentáři vůči EU. Nelíbilo se jí, že EU už nekontroluje základní systémové změny a požadavky, jelikož je příliš zaneprázdněna triviálními záležitostmi. „Výzvou pro Evropu je opět převzít kontrolu nad svým osudem a zaměřit se na méně věcí, ale dělat je lépe,“ dodala italská předsedkyně vlády.
„V posledních letech nám EU diktovala, co smíme a nesmíme jíst, jakými auty smíme a nesmíme jezdit. To podle mého názoru představuje omezování svobody jednotlivců a států, které je třeba zvrátit. EU může a musí stanovit cíle, ale státy samotné pak rozhodnou, jak jich dosáhnout,“ sdělila Meloniová.
Národní shromáždění i Bratři Itálie souzní s ODS a SPD
Do stejných frakcí v Evropském parlamentu patří i české politické uskupení. Dlouhodobě dobré vztahy má ODS s Bratry Itálie, jelikož obě politická hnutí působí ve skupině Evropských konzervativců a reformistů (ECR). To se projevilo i během nedávné návštěvy tuzemského premiéra Petra Fialy (ODS), který v Římě jednal s Meloniovou za zavřenými dveřmi.
Mezi tuzemské zástupce a výrazné členy ECR patří např. Alexandr Vondra nebo Veronika Vrecionová. Kromě Meloniové strany v této frakci působí také španělská pravicová strana VOX nebo polské hnutí Právo a Spravedlnost (PiS).
Do společné politické skupiny patří také europoslanci z SPD a francouzského Národního sdružení. Politické strany Tomia Okamury a Marine Le Penové jsou součástí skupiny Identita a demokracie (ID), kde působí europoslanec Ivan David. Do stejné evropské frakce patří také Alternativa pro Německo (AfD) či rakouské FPÖ.