Pád švýcarské ikony. Proč Credit Suisse ztratila důvěru a investoři peníze
DALŠÍ FINANČNÍ KRIZE?
Velkou finanční krizi roku 2008 odstartoval na podzim toho roku pád investiční banky Lehman Brothers. Po necelých patnácti letech se finančními trhy znovu šíří obavy, jestli Západ nestojí na hraně další finanční krize. Jestli jejím spouštěčem tentokrát není jedna z ikon švýcarského finančnictví a klíčových investičních bank světa Credit Suisse.
V neděli vystoupil na tiskové konferenci v Bernu její šéf Axel Lehmann a oznámil, že banka čelí tak vysoké nedůvěře, že musela požádat o záchranu Švýcarskou národní banku (SNB). Podoba jeho jména se jménem padlé americké investiční banky (rozdíl v jednom n) není jedinou symbolikou divokých posledních dní v alpském centru evropských financí. Švýcarské banky jsou přesně tím příkladem, kdy svou silou a velikostí převyšují sílu mateřské země. Podobně jako ve chvíli svého pádu v roce 2008 banky na Islandu. Další z mezníků tehdejší finanční krize.
Švýcarské banky nejsou problém švýcarský. Jsou obrovský problém globální. Právě Credit Suisse spolu s konkurenční United Bank of Switzerland (UBS) jsou nejdůležitějšími evropskými investičními bankami, hrajícími ve stejné lize s americkými. Patří na čelná místa třicítky evropských bank považovaných za takzvaně systémově důležité.
Prakticky to znamená, že jsou tak velké, že jejich problémy mohou ohrozit celý globální finanční systém. Proto se jim věnuje zvýšená pozornost. Proto když bylo koncem minulého týdne zjevné, že Credit Suisse rychle ztrácí důvěru klientů, kteří stahují peníze, a investorů, zbavujících se jejích akcií, švýcarská vláda a centrální banka musely rychle jednat. Dohoda musela být hotova během víkendu, než se otevřou banky a finanční trhy.
Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.