Jeremy Clarkson se znovu omluvil Harrymu a Meghan. „Můj jazyk byl hanebný“

CLARKSON VS. HARRY

Jeremy Clarkson se znovu omluvil Harrymu a Meghan. „Můj jazyk byl hanebný“
Populární moderátor a tvůrce oblíbeného pořadu Grand Tour Jeremy Clarkson se podruhé veřejně omluvil vévodovi a vévodkyni ze Sussexu. Foto: Shutterstock
2
Svět

Populární moderátor a tvůrce oblíbeného pořadu Grand Tour Jeremy Clarkson se podruhé veřejně omluvil vévodovi a vévodkyni ze Sussexu. Nyní poslal omluvný e-mail přímo britskému princi Harrymu kvůli nenávistnému komentáři, který napsal v prosinci pro bulvární deník The Sun. „Můj jazyk ve sloupku byl hanebný, ale je těžké být zajímavý a ostražitý zároveň,“ uvedl Clarkson v omluvném textu s tím, že „nevěří tomu, že to opravdu napsal“. Harry k tomu dodal, že Clarkson šíří „nenávistnou rétoriku a konspirační teorie“. Krátce poté přišel hollywoodský magazín Variety s informací, že moderátor možná bude muset ukončit spolupráci s videotékou Amazon Prime Video na pořadech Grand Tour nebo Clarksonova farma.

Moderátor, který se proslavil v motoristické show Top Gear, v prosincovém komentáři pro bulvární deník The Sun kritizoval Meghan kvůli dokumentární sérii na streamovací platformě Netflix. Napsal, že se mu Meghan hnusí „na buněčné úrovni“ srovnatelně jako sériová vražedkyně Rose Westová. Také poznamenal, že „sní o dni, kdy se (Meghan) bude muset promenádovat nahá ulicemi každého města v Británii, zatímco davy budou skandovat ‚hanba!‘ a házet na ni kusy exkrementů“. Moderátor se ve svém sloupku jasně odkazoval na scénu z populárního fantasy seriálu Hra o trůny.

Kvůli Clarksonově komentáři obdržela britská novinářská organizace IPSO rekordní počet stížností, kde napsal, že nesnáší manželku britského prince Harryho Meghan. IPSO obdržela přes 17 500 stížností, což je podle listu The Guardian více, než jich nezávislá organizace dohlížející na standardy novinářské práce dostala za celý loňský rok. Více jsme o tom v deníku Echo24 psali zde.

Clarkson se na konci prosince vévodkyni ze Sussexu soukromě i veřejně omluvil. „V jednom komentáři o Meghan jsem se neobratně zmínil o scéně ze seriálu Hra o trůny, což se mnoha lidem nelíbilo. Jsem zděšený z toho, že jsem způsobil tolik bolesti, a příště si dám větší pozor,“ napsal Clarkson na twitteru už dříve.

Aktuálně se Clarkson omluvil také britskému princi Harrymu e-mailem, jehož znění se objevilo na sociálních sítích. Moderátor se omluvil na Instagramu s tím, že jeho jazyk je hanebný a je „těžké být zajímavý a ostražitý zároveň.“ „Velmi brzy se stanu dědečkem, takže v budoucnu možná budu psát pouze o tom,“ napsal Clarkson v omluvném příspěvku. „Opravdu se upřímně omlouvám, vzdávám se a dávám ruce nahoru,“ dodává.

„Většinou vše, co napíšu, tak dávám někomu přečíst, ale ten osudný den jsem byl sám doma a spěchal jsem. Takže když jsem onen sloupek dopsal, tak jsem to prostě odeslal,“ uvádí moderátor s tím, že druhý den vybuchla „nášlapná mina.“ Clarkson v omluvě říká, že nemohl uvěřit tomu, co napsal. „Druhý den jsem nemohl věřit vlastním očím, co čtu. Opravdu jsem to napsal?“ podotýká.

K omluvnému e-mailu se vyjádřil také mluvčí vévody a vévodkyně ze Sussexu s tím, že je potřeba celkově vyřešit jeho dlouholetý útočný styl psaní. „Clarkson šíří nenávistnou rétoriku, rozšiřuje nebezpečné konspirační teorie a misogynii,“ uvedl mluvčí Harryho a Meghan. „Pokud jsou všechny moderátorovy komentáře napsané ‚ve spěchu‘, jak Clarkson uvádí, tak je jasné, že nejde o ojedinělý incident zveřejněný v rychlosti – ale spíše jde o sérii neustále sdílených a nenávistných článků,“ doplnil mluvčí.

Princ Harry se už dříve vůči Clarksonovým sloupkům ohradil s tím, že „nejsou pouze strašné a zraňující, ale také povzbuzují lidi po celém světě k tomu, aby si mysleli, že je to normální způsob zacházení se ženami.“ Krátce poté přišel deník Variety se zprávou, že streamovací gigant Amazon Prime Video by měl údajně ukončit spolupráci s Jeremy Clarksonem. Jedním z důvodů by mohly být právě moderátorovy hanlivé výroky vůči vévodkyni ze Sussexu.

Videotéka by měla údajně ukončit spolupráci s Clarksonem poté, co odvysílá poslední objednané pořady Grand Tour a Clarksonovy farmy. „Prime Video tak nebude s moderátorem dále spolupracovat nad rámec již objednaných sezón seriálů,“ píše server Variety.