O čem politici neví. Prodejci syntetické marihuany (HHC) už chystají silnější náhražky
ZÁKAZ PRODEJE HHC
Zakázat, nebo nezakázat? O syntetické, zato legální náhražky marihuany se vedou spory. Vláda se nakonec po roce rozhodla, že HHC a další dvě psychoaktivní polosyntetické látky získávané z konopí zakáže. Přibývá totiž předávkovaných dětí, ty často končí i v nemocnici. Z přímých informací, které má deník Echo24 k dispozici, ale vyplývá, že někteří prodejci „legálních drog“ mají záložní plán. V případě zákazu HHC jsou připraveni se přeorientovat na prodej produktů s THC-B nebo THC-H. Rozdíl je v chemickém vzorci a ještě silnějších účincích.
Vláda má ve středu podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) rozhodnout o úplném zákazu doposud legálního kanabinoidu HHC (Hexahydrokanabinol). Jde o jednu z mnoha psychoaktivních látek vyskytujících se přirozeně v rostlinách konopí. Na rozdíl od zakázaného THC nebo nepsychoaktivního a povoleného CBD ovšem pouze ve stopovém množství. HHC má podobné účinky jako známější THC. Pro uživatele a zvláště pak děti může být ale velmi nebezpečné. Odborníci a vědci totiž říkají, že neexistuje žádná dlouhodobá studie vlivu této substance na lidské zdraví.
Na rostoucí problém s HHC jsme upozorňovali poprvé už 16. ledna loňského roku. Na českém internetu tehdy začaly HHC prodávat volně a bez jakékoli kontroly desítky e-shopů. Produkty s HHC se později objevily také v prodejních automatech. Vláda už o zákazu jednou hlasovala, v létě 2022, nakonec ale rozhodla, že počká na schválení novely zákona o psychomodulačních látkách, kterou připravil tým protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Od loňského června ale toxikologické středisko napočítalo už asi 170 hospitalizací dětí a mladistvých v souvislosti s požitím cukrovinek a dalších výrobků s HHC.
V poslední době se objevily případy předávkovaných dětí v Karlových Varech, Olomouci nebo Plzni. Minimálně jedno z nich skončilo i na JIP. Látka se prodává ve formě gumových medvídků, bonbónů nebo i ve formě olejů určených ke kouření. Ministerstvo zdravotnictví se tak rozhodlo HHC zakázat. Narychlo připravený návrh ministerstva projedná ve středu vláda. Podle zákulisních informací však návrh na zákaz HHC s největší pravděpodobností schválí. V takovém případě by za jeho držení a prodej mohli lidé při držení velkého množství skončit i na několik let ve vězení.
Zmíněný návrh má zařadit na seznam zakázaných návykových látek nejen HHC, ale také dvě další příbuzné látky: HHC-O a THC-P. Faktem ovšem je, že podobných psychoaktivních kanabinoidů existují desítky. Z informací redakce pocházejících přímo od prodejců HHC vyplývá, že už mají připraveny produkty s dalšími legálními látkami, které jim umožní zákon dál obcházet. Jde zejména o THC-B nebo THC-H. Ty jsou ještě silnější a potenciálně nebezpečnější. Návrh ministerstva zdravotnictví s jejich zákazem ovšem nepočítá.
Národní protidrogový koordinátor Vobořil říká, že situace může být ještě dramatičtější. „Psychoaktivních kanabinoidů jsou desítky. Pokud HHC zakážeme, vymete to z trhu českou konkurenci výrobců a budou se k nám dovážet i chemicky vyrobené látky, které už s konopím nemají vůbec nic společného. Třeba takzvaný Spice, který pochází většinou z Číny. A na to ve světě byla v kombinaci s alkoholem už i úmrtí,“ upozorňuje protidrogový koordinátor pro deník Echo24. Nekoordinovaný postup ministerstva proto kritizuje, zákaz se podle něj může ve výsledku minout účelem.
Vobořil se dlouhodobě přiklání k názoru, že úplná prohibice nedává smysl. Přínosnější z hlediska prevence a předcházení negativním dopadům na společnost by podle něj bylo jít cestou přísné regulace. Ta by umožnila kontrolu kvality a zákaz prodeje dětem. Podobné kličky jako s HHC podle něj zmizí, jakmile dojde k zavedení regulovaného trhu s konopím.
Jak už jsme dříve upozorňovali, k zákazu HHC se nicméně v poslední době uchýlily i další evropské země. Novou látku už zakázalo Švédsko, Finsko, Polsko, Rakousko nebo Francie. Více jsme psali v článku Legální drogy jsou past na české děti.