Trump má již vypracovaný podrobný plán, jak mírovou cestou ukončit válku na Ukrajině, tvrdí Telegraph
TRUMPŮV MÍROVÝ PLÁN
Ačkoliv někteří vůdci Severoatlantické aliance (NATO) vyjádřili obavy z potenciálního návratu Donalda Trumpa do Bílého domu kvůli tomu, že ohrozil alianci a sabotoval válečné úsilí Ukrajiny stažením americké vojenské podpory, Trumpovým plánem je: "zastavit zabíjení". Podle deníku The Telegraph má Trump již vypracovaný podrobný plán, jak mírovou cestou válku ukončit. Představí ho ale až po prezidentských volbách.
"Trump zastaví zabíjení," je nálepka, kterou bude Donald Trump používat v rámci své předvolební kampaně. "Existuje plán (na mírové ukončení války, pozn. red.), ale nebude o něm diskutovat s kabelovými zpravodajskými sítěmi, protože pak ztratí veškerý vliv," řekl zdroj listu o Trumpově mírovém plánu, který by měl údajně ukončit válku za jeden den.
Trump je dlouhodobě skeptický k finanční podpoře Ukrajiny. Podle něj by se na finanční podpoře Ukrajiny měl podílet i někdo jiný, než Spojené státy. Spojencům z NATO tak tento týden vzkázal, že pokud také nezaplatí, budou na válku sami. "Pokud Evropa nebude platit, proč bychom měli platit my?" uvedl Trump tento týden. "Protože jsou zasaženi mnohem více? Mezi námi je oceán. Mezi nimi ne," uvedl také. "Pokusím se pomoci Ukrajině, ale Evropa se tam také musí dostat a dělat svou práci," dodal.
Prezidentské volby se v USA budou konat na začátku listopadu 2024. Republikán Trump si v aktuálních průzkumech udržuje náskok nad prezidentem Joem Bidenem zvoleným za demokraty. Podle dubnového předvolebního průzkumu společnosti SSRS pro televizi CNN si Trump mezi registrovanými voliči udržuje podporu asi 49 procent dotazovaných, což je stejně jako při posledním průzkumu CNN provedeném v lednu. Biden má podle průzkumu nyní mírně nižší podporu, a to 43 procent dotazovaných, zatímco v lednu to bylo 45 procent.
Mezi oběma tábory podporovatelů pak je také významný rozdíl mezi tím, co pokládají za důležité. Republikáni a demokraté se silně rozcházejí v názoru na to, co je nejzásadnější při volbě prezidenta. Zatímco 67 procent dotazovaných demokratů uvedlo, že za nejzásadnější považují volbu kandidáta, který bude chránit demokracii, mezi republikány to bylo 54 procent. Naopak pro 79 procent republikánů je nejdůležitější ekonomika, zatímco shodný názor sdílí jen 52 procent demokratů.