Ukrajina omezuje vojenské operace. Munice chybí na celé frontě, tvrdí generál Tarnavskyj
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinský vrchní generál Oleksandr Tarnavskyj varuje, že Ukrajina omezuje některé vojenské operace kvůli poklesu zahraniční pomoci. Vojáci se potýkají s nedostatkem munice a nábojů „na celé frontové linii“, což je zásadní problém pro Kyjev, který spoléhá s vojenskou, finanční i humanitární pomocí na Západ. „To, co máme, vzhledem k našim potřebám nestačí. Zásoby, munici a další pomoc přerozdělujeme. Měníme a zmenšujeme plány a úkoly, které jsme si stanovili, abychom je vůbec byli schopni splnit,“ řekl generál podle zpravodajského serveru BBC.
Zpráva o omezení ukrajinských vojenských manévrů přichází krátce poté, co byly zadrženy miliardy dolarů od USA a EU kvůli politickým sporům. Generál uvedl, že snížení západních dodávek a pomoci se již stihlo podepsat na bojišti skrze změnu taktiky. „Někde jsme přešli k obraně a někde pokračujeme v útočných akcích,“ řekl Tarnavskyj s tím, že zemi chybí především dělostřelecké granáty pro zbraně sovětské výroby.
„Objem, který máme v tuto chvíli k dispozici, není vzhledem k našim potřebám dostatečný. Musíme munici redistribuovat a upravovat plány cílů, které jsme si vytyčili, a snižovat je, protože pro ně potřebujeme podporu,“ doplnil pro BBC.
Přesto se ukrajinští obránci a jejich rezervy připravují na další rozsáhlé vojenské akce. „Záměr zůstává zachován, ale mění se akce a taktika,“ řekl. Na nedostatek munice upozorňují ukrajinští představitelé dlouhodobě, média ale v této souvislosti obvykle zmiňují granáty ráže 155 milimetrů, kterou používají dělostřelecké systémy Severoatlantické aliance.
„Máme problém s municí, zejména s postsovětskými granáty, tedy s ráží 122 milimetrů a 152 milimetrů. Dnes se tento problém vyskytuje podél celé frontové linie,“ uvedl a bez dalších podrobností dodal, že problémům s nedostatkem munice čelí i ruská armáda.
Ukrajina se v poslední době potýká se snížením vojenské pomoci ze zahraničí, podotkla agentura Reuters. Americký Senát zatím neschválil napjatě očekávanou pomoc ve výši více než 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Další pomoc Evropské unie ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu korun) zablokovalo Maďarsko.