„Dílčí reformy jsou málo. Naše země stagnuje.“ Klaus vypracoval vlastní studii k české ekonomice
BUDOUCNOST EKONOMIKY PODLE KLAUSE
Bývalý český prezident a ekonom Václav Klaus příští týden představí vlastní studii k potřebě systémové změny české ekonomiky. Klaus svoji studii nazvanou „Dílčí reformy jsou málo, řešením je systémová změna“ i s návrhy na změny dosavadního ekonomického a politického fungování České republiky představí v pondělí 8. dubna. "Naše země stagnuje, stagnuje politicky, stagnuje ekonomicky, a navíc ve světě zcela ztratila svou bývalou pozici a respekt," píše v úvodu studie Klaus.
Podle mluvčího Institutu Václava Klause (IVK) Petra Macinka se představení odehraje v Presscentru v pražské Opletalově ulici. Klaus analyzuje špatně fungující ekonomický systém a hospodářskou politiku v České republice. Součástí studie jsou také konkrétní návrhy, jak se z dnešní neutěšené situace vymanit a zvrátit nepříznivý vývoj.
„Vybřednout z této chronické stagnace vyžaduje nejen parciální či parametrické změny. Vyžaduje to systémovou změnu, kterou nemůže být nic jiného než přehození výhybky, než ubrání role a pravomocí státu a osvobození trhu," představuje studii exprezident a pokračuje s tím, že "této změně nemusí předcházet žádný intelektuální výkon, žádné vymýšlení něčeho nového, nevyžaduje to žádnou novou teorii."
Klausova studie obsahuje sedm kapitol a 19 konkrétních návrhů. "Vyžaduje to však změnu myšlenkovou, změnu veřejného mínění, změnu myšlenkového klimatu. Konec konců i změnu politiky," doplňuje Václav Klaus. "Mojí výchozí tezí je, že se s naší ekonomikou prostřednictvím běžné hospodářské politiky státu – toho, co může udělat vláda, bez jakékoli změny zákonů, legislativy a institucí a z nich plynoucího chování lidí – udělat moc nedá. To samozřejmě ani v nejmenším neříká, že je možné hospodářskou politiku naší dnešní vlády chválit," píše se ve vyjádření Václava Klause na webu IVK.
Bývalý prezident doplnil, že se v tomto textu nebude explicitně zabývat politickým systémem. "To je jiný úkol, neméně potřebný. Mojí výchozí tezí je argument, že náš ekonomický systém potřebuje nejen generálku, ale i výměnu některých svých klíčových částí a že je hlavně třeba provést změnu předpokladů, na nichž je založen," domnívá se Klaus s tím, že je potřeba změnit celou naši ekonomickou filosofii.