Byl dobrý nápad zakázat HHC? Salon Echa o drogách a alkoholu
SALON O DROGÁCH A ALKOHOLU
Minulý týden česká vláda schválila zařazení hexahydrokanabinolu, známého pod zkratkou HHC, na seznam návykových látek od letošního 1. března do 1. ledna 2025. To znamená, že během této doby bude HHC látkou zakázanou a nadále nebude možné výrobky, které ji obsahují, volně prodávat. Ministerstvo zdravotnictví, respektive celá vláda (v níž jedinou stranou hlasující proti zákazu byli Piráti), tímto krokem reaguje na nárůst hospitalizací dětí a mladistvých po požití cukrovinek obsahujících HHC. Je tento zákaz ku prospěchu věci? Anebo by se mělo postupovat jinak?
V Salonu Echa diskutují národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil z ODS, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Janka Michailidu z pirátské strany a Kateřina Marklová, klinická psycholožka a odborná ředitelka kliniky NEO Centrum.
Když vláda odsouhlasila zákaz HHC, jak jste se, paní Michailidu a pane Vobořile, cítili?
Michailidu: Že jsme dělali, co jsme mohli, aby došlo k racionálnímu rozhodnutí. Ale bohužel to nestačilo, protože se nám nepodařilo vysvětlit koaličním partnerům, jaká rizika a škody může tento zákaz způsobit. Na druhou stranu, dostali jsme nějaké sliby, že zákaz je dočasné opatření. Sice je to pořád paskvil a uživatelé budou moci být kriminalizováni, ale aspoň existuje příslib, že dál pracujeme na regulaci psychomodulačních látek, mezi něž může být následně zařazeno taky HHC.
A jak se cítil národní protidrogový koordinátor? Jako někdo, kdo v ringu prohrál?
Vobořil: Sloužím pod šestou vládou, takže mě jen tak něco nepřekvapí. Chovám ale malou naději. Nenapadla mě totiž možnost, že by vládní rozhodnutí mohlo být časově omezené, a že tím pádem bude nutné revidovat ho na konci roku. Což znamená, že brzy kolem toho znovu musí běžet debata. To je dobrý signál, protože bude svázána s novelou zákona o návykových látkách, která leží ve sněmovně před druhým čtením. Takže už se soustřeďuji na nadcházející boj. Na aktuální situaci mě mrzí spíš to, že je to jako vždycky: jako stát uděláme ramena a uděláme je proto, že prý nemůžeme dát signál, že něco takového, jako jsou hospitalizace dětí, necháme být. To mi vždycky řeknou politici. V kuloárech sice dodávají: Sice máš pravdu, Jindřichu, zákazem nic nevyřešíme, ale nechat být to taky nemůžeme, jak bychom vypadali? Do nějaké míry to chápu. Jenže to „nemůžeme to nechat být“ už neobsahuje B: že nejde o zákaz nebo regulaci, ale taky o peníze pro prevenci.
Celý podcast najdete zde.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.
Zkrácenou verzi podcastu najdete na YouTube zde.