Střelec z fakulty nebyl duševně nemocný. Cítil se však odstrkovaný a neužitečný. Proto vraždil
REFLEXE ZÁSAHU NA FAKULTĚ
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) doporučila policii kvůli střelbě na fakultě zlepšení v pěti oblastech, řekl na ostře sledovaném bezpečnostním výboru sněmovny policejní prezident Martin Vondrášek. Do sněmovny přišli osobně i někteří z rodičů zavražděných studentů. Jednání probíhá za účasti ministra vnitra Rakušana a špiček policie. Policie případ uzavřela teprve půl roku od střelby. Původně chtěla policie vést prověřování až do poloviny září, to však státní zástupkyně odmítla.
Policejní prezident Martin Vondrášek hned v úvodu výboru řekl, že GIBS doporučila policii zlepšení v pěti oblastech. Mezi nimi jmenoval i ty, které jsou od začátku předmětem veřejné kritiky, a to sdílení informací se subjekty mimo policii a také zdokonalení, pokud jde o lokalizaci telefonů.
Policie totiž zaměřila střelce několik desítek až stovek metrů od budovy školy, zatímco on se tou dobou zřejmě nacházel už v budově fakulty. Zlepšit se má také školení pracovníků krajských operačních center, kteří zodpovídají za výměnu informací o hledaných osobách a koordinují práci policistů na dálku.
Další z identifikovaných slabých míst je prostor pro zlepšení v oblasti zpravodajství z otevřených zdrojů (OSINT). Vondrášek v závěru své řeči zmínil i samotný zásah policie proti aktivnímu střelci. „V této části inspekce neshledala žádné nedostatky,“ řekl šéf policie. „Rozhodli jsme se zlepšit střeleckou přípravu policistů a výcvik skupin,“ dodal k tomu Vondrášek.
Bezpečnostní výbor vzal zprávu o střelbě na FF UK na vědomí, další návrhy neprošly hlasováním
Sněmovní bezpečnostní výbor vzal po víc než šestihodinovém jednání o vyšetřování útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy informace, které mu poskytli zástupci policie, státního zastupitelství a policejního ředitelství, na vědomí bez dalších usnesení. Hlasováním neprošly ani výzva ke zřízení sněmovní vyšetřovací komise a rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ze strany opozičního hnutí ANO ani návrh na poděkování policii a záchrannému sboru za zásah či ocenění transparentního informování. Ty vznesli zástupci koaličních stran.
Pachatel nebyl svědkem domácího násilí v rodině, uvedla státní zástupkyně
"Nebyly zjištěny poznatky, že by byl v minulosti svědkem násilí v rodině nebo něco podobného," citovala z posudku státní zástupkyně Jana Murínová. Reagovala tak na dotaz zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, zda pachatel neměl traumatickou zkušenost z dětství. "V rodině nebylo v tomto směru nic patologického. Otec byl považován za mírného a hodného člověka. Matka byla autoritativní typ, nebylo tam nic co by indikovalo minulost domácího násilí," uvedla dozorující státní zástupkyně Jana Murínová
Matka zavražděné Elišky vyzvala k rezignaci Rakušana, Vondráška a Matějčka
Před výborem vystoupila matka zavražděné Elišky. Ve svém projevu kritizovala ministra vnitra Víta Rakušana, policejního prezidenta Martina Vondráška a šéfa pražské police Matějčka. Všechny tři vyzvala k rezignaci. Podivovala se nad jednáním šéfa pražské police Matějčka. "Z poznatků, které jste měl k dispozici, jste věděl, že nechce jen spáchat sebevraždu. Z informací které jste měl, bylo jasné, že nechce být sebevrahem," vytkla žena Matějčkovi. Podivovala se také nad tím, prč neudělal, podle jejich slov opatření přímo v budově. Kritizovala, že hlídka na hlavní budově zkontrolovala jen první patro. Zvlášť, když během jednání výboru šéf pražské police Matějček hájil zásah police v Celetné, s tím, že vzhledem k operačním poznatkům, policie chtěla v Celetné prohledat i sklep. Tak jak jste uvazoval v Celetné, tak tak mělo byt uvažováno i na fakultě. Kdyby cokoliv z toho bylo uničeno, má dcera by tu byla." uvedla žena. Na závěr svého projevu opět vyzvala všechny tři k rezignaci. "Židle, na kterých sedíte vám nepřísluší, pane Rakušane, pane Vondrášku, pane Matějíčku," uzavřela žena.
Poslanec za STAN Petr Letocha ocenil sebereflexi policie
Poslanec koaličních Starostů Petr Letocha ocenil sebereflexi policie i podrobné informace o tom, jak se chce poučit do budoucna. Zajímal se o to, co mohlo utvářet postoje a nenávistné názory pachatele na společnost. Murínová v této souvislosti varovala před tím, aby zveřejňování podrobností o pachateli neinspirovalo další lidi.
Vildumetzová označila komunikaci jako netransparentní. "Bylo nám řečeno, že s tím nemůžeme být seznámeni"
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) tvrdí, že komunikace byla od počátku netransparentní. Připomněla kritiku opozice, že dlouho nedostala k dispozici kompletní zprávu úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia. "Bylo nám mnohokrát řečeno, že s tou zprávou nemůžeme být seznámeni ani v režimu tajné," uvedla. Rakušan řekl, že části zprávy byly začerněné kvůli tomu, že byly předmětem trestního řízení.
Vildumetzová to dala do kontrastu s tím, že dnes se poslanci mohli dozvědět na uzavřeném jednání informace o nedávném žhářském útoku na autobusy pražského opravního podniku, přičemž trestní řízení také není ještě uzavřené. Podle Rakušana je však citlivost zveřejňování informací v obou případech zcela jiná, navíc dnes je poslancům poskytl šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, který je vázaný jinými pravidly.
Zveřejňování údajů, které vyplynuly z vyšetřování střelby na fakultě, nelze srovnávat se zveřejňováním informací týkajících se žhářského útoku na autobusové depo, řekl Rakušan
Nelze srovnávat pokus o podpálení autobusů městské hromadné dopravy, který se nepovedl, s celkovou materiální škodou, která není nijak závratná, s událostmi na filozofické fakultě s mnoha oběťmi na životě, uvedl ministr vnitra. Informace ohledně útoku na depo navíc poskytoval ředitel Bezpečnostní informační služby, který na rozdíl od policie není vázán probíhajícím trestním řízením. Rakušan tak reagoval na dotaz poslankyně ANO Jany Mračkové Vildumetzové, která se podivila, že na policejní zprávu ohledně střelby na fakultě museli poslanci čekat několik měsíců, zatímco na informace o žhářském pokusu nikoli.
Pachatel podle psycholožky důsledně tajil svoje myšlenky, uvedla státní zástupkyně Murínová
"On se skutečně s tím nikomu nesvěřoval, on to neventiloval," řekla Murínová o pachatelových plánech. Dosud však není jasné, zda se o svém úmyslu šířil na internetu. Zde poskytovatel doposud neposkytl informace, které si státní orgány vyžádaly, tvrdí státní zástupkyně.
Nebudu říkat policii, jak má komunikovat, prohlásil Rakušan
Mašek také kritizoval komunikaci policejních složek a ministerstva vnitra. "Ministr vnitra ze své podstaty vytváří policii dobré zázemí pro práci a vlastní působení, ale já rozhodně nebudu policii nařizovat a říkat kdy a jak má komunikovat s médii a veřejností," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Všechnu nově nabytou analýzu, postřehy a zjištění ze zásahu musíme využít ke zlepšení koordinace v budoucnu a další prevenci, oznámil Rakušan.
"Jsem přesvědčen, že policisté postupovali podle standardů přesně tak, jak měli," řekl Vondrášek
"Považuji zákrok pražských policistů za profesionální a rychlý. Samozřejmě, že k některým pochybením došlo, jelikož i policisté jsou lidi jako my. Lidi z masa a kostí také dělají chyby jako každý z nás. Takže jestli hledáte nějakého viníka tak reálný viník je jenom jeden, pachatel," uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. Reagoval tak na otázku poslance Jiřího Maška (ANO), který upozornil na několik chybných kroků zasahujících policistů.
Vedoucí pražského 1. oddělení obecné kriminality Aleš Strach: Pachatel jednal sám
"Policejní orgán má za jednoznačně prokázané, že skutku v klánovickém lese, Hostouni a na filozofické fakultě se dopustil pachatel. Dopustil se ho svým jednáním, na které neměly vliv další osoby, respektive se na něm nepodíleli další osoby," prohlásil šéf pražské kriminálky Aleš Strach.
Dozorující státní zástupkyně Jana Murínová: Jednání pachatele lze vysvětlit jeho osobností
Pachatel se „cítil odstrčen, lidmi nepřijímaný, neužitečný,“ parafrázovala expertní zprávu Murínová. Pachatel však neztratil kontakt s realitou, k činu vedl rozpad morálních hodnot a svědomí, který byl udržován v chodu absencí interpersonálních kontaktů. Pachatel navštěvoval psychiatra, s tím ale přestal rok před fakultní střelbou.
Dozorující státní zástupkyně Jana Murínová: Pachatel netrpěl duševní nemocí
Psychiatr, který posudek pachatele zpracovával, podle Murínové uvedl, že „z dostupných dat lze učinit závěr, že u posuzovaného nebyla zjištěna přítomná duševní porucha chorobného charakteru“. Pachatel splňuje kritéria pro poruchu osobnosti, ta ale neměla vliv na jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti. „Volní rozhodování nebylo chorobně narušeno,“ citovala Murínová znalecký posudek.
Dozorující státní zástupkyně Jana Murínová: Bylo odloženo prověřování všech tří skutků spojených se střelbou na fakultě
Policie odložila prověření zabití v Hostouni, dvojice vražd v Klánovicích i střelby v budově Filozofické fakulty, protože podezřelý ze spáchání těchto skutků je mrtev. Usnesení o odložení bylo osobně doručováno poškozeným, uvedla státní zástupkyně Murínová.
Ředitel pražské policie Matějček: Získat náhled kamerového systému trvalo několik hodin
„Systém školy je zastaralý a zobrazuje videa jen online. Náhled trvalo získat několik hodin. Pachatel navíc změnil svoji vizáž, myslíme si, že to udělal záměrně, aby nebyl poznat,“ vysvětlil Matějček, proč policie nebyla schopná ihned poznat střelce z kamerového systému v budově fakulty.
Ředitel pražské policie Matějček: Střelec vstoupil na fakultu ve 13.20, minutu za ním policisté
„Mám záznam od policistů, kteří pracovníkům školy sdělili, že může jít o psychicky narušeného člověka, který může být ozbrojen,“ řekl Matějček. Stejnou informaci podle něj dostal od hlídky také proděkan Berounský a další z proděkanů Rákosník. „Pak prošli první patro fakulty, potkávají několik lidí a zaměstnance fakulty, kteří je odkazují na studijní oddělení,“ dodal Matějček s tím, že z informačního systémů pak zjistili, že hledaný by měl mít výuku v Celetné ulici od 14.00.
Ředitel pražské policie Matějček: První indícii, že pachatel zřejmě míří na fakultu, pražská policie obdržela v 13.10
Informaci pražští policisté obdrželi od svých středočeských kolegů, ty uvědomila matka pachatele. V tu dobu policisté ještě nevěděli, že pachatel je nebezpečný, ani že má sebevražedné sklony.
Policie před střelbou pouze věděla, že pachatel chce spáchat sebevraždu, ne, že má zájem zabíjet
„Žádná taková indicie za celou dobu před zákrokem, že by pachatel chtěl vraždit hromadně, opravdu nezazněla,“ uvedl ředitel pražské policie Petr Matějček.
GIBS identifikovala pět oblastí, v nichž by se měla policie svou práci zlepšit, řekl Martin Vondrášek
Policejní prezident jmenoval sdílení informací se subjekty mimo policii, zdokonalení lokalizace telefonů, školení pracovníků krajských operačních center, Další z oblastí, které GIBS identifikovala, je samotný zásah policie proti aktivnímu střelci. „V této části inspekce neshledala žádné nedostatky,“ řekl Vondrášek.
Hovořil také pražský policejní prezident Petr Matějček. Za práci policistů se postavil. Došlo prý k dílčím chybám policistů, ale nejednalo se podle něj o „nic fatálního“. „Nemohli jsme předpokládat, že se střelec objeví na střeše,“ odrážel kritiku policejní ředitel. „Střílet krátkou zbraní na velkou dálku je opravdu velké riziko,“ vysvětloval dál, proč policisté po Davidu Kozákovi nepálili ze zbraní.
Místopředseda výboru Jiří Mašek z opozičního hnutí ANO pochválil zasahující policisty za profesionální zásah, vznesl ovšem výhrady směrem k operačnímu velení a dispečinku a kritizoval postup vnitra i vedení policie kvůli informování o případu.
„Uvařil se sám v sobě“
Dozorující státní zástupkyně řekla, že se stále nepotvrdilo, zda byl telegramový účet střelce pravý. Původně chtěla podle ní policie vést prověřování až do poloviny září, to však dozorující státní zástupkyně odmítla. Promluvila také k psychickému profilu střelce. „Pachatel netrpěl závažnou psychickou poruchu,“ řekla dnes ve sněmovně s odkazem na posudek psychiatra státní zástupkyně. „Netrpěl mánií ani depresí. Trpěl smíšenou poruchou osobnosti, která ale neovlivňuje ovládací a rozpoznávací schopnosti pachatele,“ dodala.
David K. se podle ní cítil odstrčený a neužitečný, potýkal se s pocity křivdy provázenými záští a nenávistí a spáchané činy pro něj měli být zadostiučením. „Plán ke střelbě měl podle znalkyně jasné kontury už od listopadu 2023. Uvařil se sám v sobě. (…) Rok předtím ukončil návštěvy u psychologa,“ uvedla státní zástupkyně.
Do sněmovny přišla i matka zavražděné Elišky, studentky komunikace neslyšících, a někteří další pozůstalí. Lenka Šimůnková přišla opět v dlouhé sukni s fotkami své dcery a jmény „Rakušan“, „Vondrášek“, „Matějček“ a hesly „Trest“ nebo „Spravedlnost pro Elišku“.
Střelci nikdo nepomáhal
Ze zástupců policie pak promluvil ve sněmovně také vedoucí pražského oddělení vražd Aleš Strach: „Policejní orgán má za jednoznačně prokázané, že skutku v klánovickém lese, Hostouni a na filozofické fakultě se dopustil pachatel. Dopustil se ho svým jednáním, na které neměly vliv další osoby, respektive se na něm nepodíleli další osoby.“
Samotný případ vražd policisté uzavřeli, přesněji odložili, teprve minulý týden, tedy půl roku od střelby. Po jednání bezpečnostního výboru sněmovny ohlásil policejní prezident Vondrášek také samostatnou tiskovou konferenci policie.