Proti „slunečníkové mafii“ na Jadranu bojují turisté i EU. Lehátka stojí i jako nocleh v hotelu
SLUNEČNÍKOVÁ MAFIE
Turisté ale i místní se na pobřeží Jadranského moře v Itálii musejí potýkat s tzv. slunečníkovou mafií. Ta se skládá z místních rodin vlivných podnikatelů, kteří na rekreantech vydělávají miliony eur ročně tím, že jim na plážích za horentní sumy pronajímají lehátka se slunečníkem. Cena za dvě lehátka a jeden slunečník může v nejexponovanějších lokalitách vystoupat až na 75 eur (zhruba 1900 korun). Za tolik se dá pořídit nocleh v hotelu. Takový druh podnikání rodinám umožňuje dřívější rozhodnutí italského státu, píše například deník Bild.
Itálie před desítkami let přidělila úseky pláží soukromým osobám. Ty sice státu platí ročně v průměru 7600 eur, na pronájmu lehátek ale vydělají klidně až 30krát tolik. Itálie si tímto pronájmem přitom ročně přijde zhruba na 97 milionů eur. Na tento pozoruhodný byznys již před lety upozornila Evropská unie, protože to celé odporuje předpisům o vnitřním trhu.
EU vyzvala k organizovanému a transparentnímu udělování plážových koncesí. Italské soudy tak již prohlásily licence mnoha nájemců za neplatné, to ale neplatí pro oblast Jadranu až po pobřeží Amalfi, kde i v létě 2024 řádí tzv. slunečníková mafie. Zvlášť pobřeží u Amalfi patří k vyhledávaným pro svůj původní středomořský ráz. Lokalita je zapsaná na seznamu UNESCO a zřejmě i proto tom mafie může vybírat přemrštěné sumy za slunečníky.
Proti nekalým praktikám a vyděračským cenám místních podnikatelů protestují již několik měsíců i sami Italové. Rodinné klany provozující tento plážový byznys se zase zlobí, že by nařízení EU zvýhodnilo velké investory a mafii a reagují tak v některých případech uzavřením svých pláží.