Google stojí před soudem: Uživatelé nás chtějí, hájí gigant své téměř monopolní postavení
GOOGLE PŘED SOUDEM
Internetový gigant Google stojí před soudem kvůli možnému monopolu. Ve Spojených státech začal ostře sledovaný antimonopolní spor mezi americkým ministerstvem spravedlnosti a společností Google. Mnozí kauzu označují za největší antimonopolní soud za poslední čtvrtstoletí, kdy se nařčením z monopolu bránil americký Microsoft. Podle ministerstva spravedlnosti Google svoje monopolní postavení na poli internetových vyhledávačů udržuje skrz smlouvy, kdy platí miliardy výrobcům telefonů a zprostředkovatelům služeb, aby vyhledávač Google ve svých produktech nastavovali jako základní. Google se brání, že se jedná o standardní praktiku a uživatelům nic nebrání, aby nastavení změnili. Rozsudek se neočekává dříve než ke konci roku.
Americký internetový gigant Google byl založen v roce 1998. Paradoxně ve stejném roce čelil podobné žalobě počítačový gigant Microsoft. Ten na konci 90. let čelil antimonopolní žalobě v souvislosti s dominancí svého Internet Exploreru. Spor nakonec skončil mimosoudní dohodou, kdy Microsoft od některých praktik v uzavírání smluv při dodávání svého operačního systému opustil. Podle některých právníků je nyní problém podobný.
„Pokud máme věřit obviněním, které vůči Googlu vláda vznesla, tak Google dělá v řadě ohledů úplně to samé co dělal Microsoft. Hlavní argumenty Googlu už v minulosti použil Microsoft a prohrál,“ uvedl právník Gary Reback, který upozornil v minulosti ministerstvo spravedlnosti na praktiky Microsoftu a podobně postupoval i v případě Googlu.
Obžaloba viní Google z toho, že posílá velké sumy firmám za to, aby do svých zařízení nastavovaly jako základní vyhledávání to od společnosti Google. Na firmu v souvislosti s těmito praktikami podalo žalobu přes 35 amerických států společně s ministerstvem spravedlnosti. Jedná se o sloučení dvou podobných žalob. Podle žalujících si Google platbami udržuje výsadní postavení na poli vyhledávačů a brání tak ostatním službám se v internetovém vyhledávání prosadit.
Nejedná se o jedinou žalobu, která obviňuje Googlu z monopolu. Na začátku měsíce ohlásil Google mimosoudní vyrovnání v případu, kdy ho řada amerických států vinila z toho, že znemožňuje vývojářům publikovat aplikace pro Android mimo svůj Google Store, kde nabízí nevýhodné podmínky. Nadále Google čelí žalobám v případech dominance na trhu s internetovou reklamou. Současné soudní řízení se však týká jen uvedených dohod s výrobci a toho, že Google neposkytuje některé nástroje ve svém vyhledávání vyhledávači Bing. V posledních letech podobné žaloby míří například i na společnost Meta, kde soud bude prošetřovat jeho koupi Instagramu a Whatsappu.
Google již k soudnímu řízení vydal prohlášení, ve kterém označil, žalobu za chybnou a uvedl, že u soudu hodlá prokázat, že jeho fungování nebrzdí inovace a technologickým firmám a lidem na internetu naopak prospívá. „Ve zkratce, lidé nepoužívají Google, protože musí, ale protože chtějí,“ uvedl k případu jeden z prezidentů společnosti Google Kent Walker. Ten zároveň v textu ukazuje, že přenastavení výchozí vyhledávače trvá pouze několik sekund.
Dohody, kdy například firmě Apple platí 20 miliard dolarů ročně, za to, že v prohlížeči Safari bude vyhledávač Googlu přednastaven jako hlavní, srovnává s platbami obchodům, aby lépe propagovaly zboží dané firmy a dávaly je ve svých obchodech na lepší místa. V příspěvku také Google upozorňuje, že například firmy Yahoo či Microsoft se svým prohlížečem Bing platí Applu za umístění do prohlížeče Safari také.
V současnosti Google obsluhuje kolem 93 % internetového vyhledávání. Podle amerického ministerstva spravedlnosti, takovou dominancí deformuje trh a brání inovacím. Například vyhledávač Duck DuckGo, který se specializuje na soukromí uživatelů, už žalobu ocenil. „Přestože DuckDuckGo nabízí něco extrémně hodnotného, co lidé oceňují a Google to nenabízí- skutečné soukromí- Google činí neskutečně náročným využívání DuckDuckGo jako výchozí vyhledávače,“ ocenil žalobu mluvčí vyhledávače Kamyl Bazbaz.