Google uzavřel s redakcemi dohodu o rozšířených náhledech zpráv
AUTORSKÝ ZÁKON
Technologický gigant Google v tomto týdnu oznámil, že uzavřel licenční dohody o rozšířených náhledech zpráv s více než 2 700 publikacemi v 16 zemích Evropské unie. Informoval o tom na svém blogu. Firma tím do určité míry bojuje s efektem evropské směrnice o autorských právech, která měla v České republice přinést mediálním vydavatelům jistější pozici, v praxi ale přinesla médiím spíš potíže, jako je nižší čtenost, a čtenářům menší komfort. Je to dáno převodem evropské směrnice do českého práva, který se stal předmětem četných diskuzí. Jiné země totiž takové problémy nemají.
Jde tak o první krok Googlu ve snaze situaci napravit. „Kromě pokroku na poli individuálních dohod nás také těší dílčí úspěchy v jednáních s kolektivními správci, kteří nám pomáhají zasáhnout velký počet vydavatelů v několika zemích. Konkrétně v Německu jsme nedávno uzavřeli víceletou prozatímní licenční dohodu s místní organizací kolektivní správy Corint Media. Dohody se nám podařilo také dosáhnout s kolektivními správci ve Francii a v Dánsku,“ uvádí společnost.
„V České republice jsme i přes negativní dopady místní implementace evropské směrnice o autorském právu připraveni být místnímu zpravodajskému průmyslu otevřeným, konstruktivním a odpovědným partnerem. Kromě jiného podporujeme místní vydavatele na jejich digitalizační cestě. Například český Forbes za naší podpory s pomocí AI nástrojů optimalizuje svůj online obsah tak, aby udržel pozornost čtenářů, aniž by tím zatěžoval redakční tým. Tamní redakce také využívá nástroj, který jim při přípravě článků pomáhá sbírat a analyzovat data,“ dodává.
Google také uspořádal Den pro vydavatele v Bratislavě, kde představil nejnovější trendy v oboru a nové rozvojové programy pro zpravodajské odvětví. Rovněž oslovil všechny oprávněné vydavatele na Slovensku s nabídkou na platby za rozšířené náhledy zpráv. Google News Showcase je licenční iniciativa, která platí vydavatelům za redakční výběr a zpracování obsahu pro služby Google News a Discover. Služba právě fungovala i v České republice, dokud nevstoupila v účinnost novela autorského zákona. Google nebo Facebook v odpovědi na to vypnuly některé své služby, v případě amerického vyhledávače šlo i o náhledy zpráv.
Podle nové legislativy měli provozovatelé platforem vydavatelům platit licenční poplatky za využívání jejich článků. V opačném případě by provozovatelům hrozila pokuta až 1 procento z globálního obratu, což jsou nepředstavitelně velké sumy. Firmy jako Facebook nebo Google proto raději v České republice omezily některé své služby, což poměrně oslabilo tuzemské vydavatele.
Kritici znění legislativy poukazovali na to, že spornou částí zákona je pokuta pro provozovatele, kteří by nechtěli s vydavateli uzavírat smlouvy. Pokud by platforma odmítla jednat o získání licence nebo by licenční poplatky neplatila, hrozila by jí podle vládní předlohy pokuta až půl milionu korun, nebo až jedno procento celkového ročního obratu, podle toho, která částka bude vyšší.
Otevřeně zákon kritizoval ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který jej vytkl svým koaličním partnerům. Více jsme psali zde.