Lukašenko pozval Orbána do Běloruska a Česku popřál k svátku. Je připravený na dialog s evropskými zeměmi
VZTAHY S BĚLORUSKEM
Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko poblahopřál občanům České republiky k jejich dnešnímu státnímu svátku a naznačil, že jeho země je připravena obnovit spolupráci. Vztahy se snaží navázat i s Maďarskem, když pozval premiéra Viktora Orbána na návštěvu. Lukašenko vyjádřil připravenost na „dialog s evropskými zeměmi“ a chce s Orbánem „projednat vážné záležitosti“, píše agentura AP. Orbánův mluvčí Bertalan Havasi uvedl, že premiér pozvání zváží. Bělorusko přitom v posledních letech čelí stále větší izolaci kvůli potlačování opozice a podpoře spojeneckého Ruska při válce na Ukrajině.
Do Běloruska tento týden přijel maďarský ministr zahraničí Peter Szijjárto, který se setkal s Lukašenkem. Ten chce návštěvu z maďarské strany prodloužit a přizval i samotného premiéra Orbána. Zatím není ale jasné, zda Orbán pozvání přijme. Szijjártó předtím navštívil Bělorusko v únoru a stal se prvním vysoce postaveným evropským úředníkem, který tak učinil po roce 2020.
Kontroverzní běloruský vůdce i přes napjaté vztahy poblahopřál Čechům k jejich dnešnímu státnímu svátku a naznačil, že jeho země je připravena obnovit spolupráci. Minsk je blízkým spojencem Ruska a podporuje ho i v jeho válce vedené proti Ukrajině, které zase pomáhá Praha
„Jsem si jist, že Minsk a Praha mají dnes možnosti obnovit konstruktivní spolupráci v obchodní a humanitární oblasti. Běloruská strana je na to připravena,“ uvedl Lukašenko ve svém poselství, jehož text cituje s odkazem na jeho tiskovou službu agentura TASS. Podle Lukašenka již dlouhou dobu Čechy a Bělorusy spojují cenné zkušenosti z mírového soužití, lidské, hospodářské a kulturní vazby. Lukašenko popřál obyvatelům České republiky prosperitu a důvěru v budoucnost. „Rádi vás přivítáme v pohostinném Bělorusku,“ napsal.
Lukašenko v poslední době vyzývá k normalizaci vztahů Běloruska s členskými státy EU. Maďarsko je jedinou členskou zemí, která stále jedná s Běloruskem a může tak sloužit jako prostředník mezi Minskem a blokem 27 zemí, který uvalil sankce na desítky běloruských představitelů.
Bělorusko se dostalo pod palbu západních sankcí v roce 2020, kdy Lukašenko vyhrál své šesté funkční období ve volbách, které opozice označila za zmanipulované. Hlasování vyvolalo vlnu masových protestů, na které Lukašenkova vláda a orgány činné v trestním řízení reagovaly zatčením více než 35 000 lidí.
Izolace země se zvýšila poté, co Rusko v roce 2022 využilo Bělorusko, svého dlouholetého spojence, jako základnu pro vyslání jednotek a raket na Ukrajinu.
Česká republika podporuje odpůrce Lukašenkova režimu. Loni zahájila program Občanská společnost a udělila víza lidskoprávním aktivistům, nezávislým novinářům či akademikům, kteří čelí v Bělorusku perzekuci. Spolu s odpůrci ruského režimu víza do začátku tohoto měsíce podle českého ministerstva zahraničí obdržely stovky lidí.